fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Z krzyżem nie można negocjować; albo się go przyjmuje, albo się go odrzuca

Jest tylko jeden sposób, by uczynić miejsce dla Boga – odarcie, ogołocenie się, milczenie, modlitwa, upokorzenie się. Z krzyżem nie można negocjować; albo się go przyjmuje, albo się go odrzuca – mówił w homilii podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową w Watykanie papież Franciszek.

W liturgii chrześcijańskiej Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Niedziela ta, zwana też Palmową, upamiętnia również przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Tradycją Niedzieli Palmowej jest święcenie przynoszonych do kościoła palm. To symbol gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym do Jerozolimy. Na Mszy św. czytany jest też opis Męki Pańskiej.

W Watykanie Eucharystii przewodniczył Ojciec Św. Franciszek. W homilii Papież mówił o tajemnicy dwóch wydarzeń towarzyszących rozpoczęciu Wielkiego Tygodnia: owacjach wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz Jego upokorzeniu i męce.

Przywołując przybycie Chrystusa do Jerozolimy, Papież wskazał, że w tym wydarzeniu zły książę tego świata miał kartę przetargową: kartę triumfalizmu, a Pan odpowiedział, pozostając wierny swojej drodze – drodze pokory.

Ojciec Święty przestrzegał wiernych przed triumfalizmem wskazując, że ten próbuje przybliżyć cel za pomocą skrótów i fałszywych kompromisów. Mówił, że Jezus radował się widząc entuzjazm i święto ubogich Izraela, ale był zarazem na innej drodze: świętej, prowadzącej od natury Boga do natury sługi.

Drodze upokorzenia w posłuszeństwie, aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej. Wie On, że aby osiągnąć prawdziwy tryumf, musi uczynić miejsce dla Boga. Jest tylko jeden sposób, by uczynić miejsce dla Boga – odarcie, ogołocenie się, milczenie, modlitwa, upokorzenie się. Z krzyżem nie można negocjować; albo się go przyjmuje, albo się go odrzuca. Ale ze swym upokorzeniem Jezus chciał otworzyć nam drogę wiary i nas na niej poprzedzić – wskazał papież Franciszek.

W Niedziele Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach. Przed modlitwą Anioł Pański Papież pozdrowił m.in. młodych.

– Tym pozdrowieniem ogarniam wszystkich młodych, którzy dzisiaj wokół swoich biskupów obchodzą dzień młodzieży w każdej diecezji świata. Drodzy młodzi, zapraszam was, abyście przyswoili sobie i żyli każdego dnia wskazaniami niedawnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, będącej owocem synodu, który zaangażował także wielu waszych rówieśników. W tekście tym każdy z was może znaleźć owocne idee dla waszego życia i dla waszej drogi rozwoju w wierze i w służbie braciom – mówił Ojciec Święty.

RIRM

drukuj