fot. twitter.com

Pacjenci z Polski korzystają z usług lekarzy w Czechach

Coraz więcej pacjentów z Polski korzysta z usług lekarzy w Czechach. Do tej pory najczęstszymi schorzeniami leczonymi za granicą były zaćma i choroby stawów. Teraz do grona pacjentów dołączyły osoby chcące skorzystać z zabiegów stomatologicznych.

Polscy pacjenci decydują się na leczenie w Czechach ze względu na krótszy czas oczekiwania na zabieg. Okres ten wynosi kilka tygodni. Polacy są przyjmowani przez kilkadziesiąt czeskich gabinetów okulistycznych i ortopedycznych.

Jak zaznacza Tomasz Pietrzak z kliniki w Ostrawie, w Polsce na zabieg oczekuje się czasami nawet kilka lat. Najwięcej pacjentów przyjeżdża do Czech z województw przygranicznych – opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. W ostatnim czasie szpital w Ostrawie zaczął przyjmować także pacjentów niepełnosprawnych, którzy chcą leczyć zęby. Zabiegi te są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Głównymi klientami są podopieczni placówek opiekuńczych oraz Zakładów Pracy Chronionej.

Do tej pory z możliwości leczenia zębów za granicą skorzystało około 500 pacjentów z Polski. Gabinety w Czechach często zajmują się transportem oraz załatwiają formalności związane z rozliczeniem kosztów z NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca wszystkie koszty tych zabiegów, badań czy terapii, które znajdują się w rozporządzeniu ministra zdrowia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj