fot. PAP/Maciej Kulczyński

P. Mucha: Prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą otwartą na kontakt z obywatelami

Prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą otwartą na kontakt z obywatelami; prezydent jest niezwykle aktywny, na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu – powiedział w czwartek w Karpaczu wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Prezydencki minister bierze udział w czwartek w Karpaczu (Dolnośląskie) w IV Forum Przemysłowy. Paweł Mucha uczestniczył w dyskusji na temat zaangażowania społecznego obywateli.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP pytany o działania prezydenta Andrzeja Dudy związane z przyszłorocznymi wyborami prezydenckim przypomniał, że nie ma jeszcze kampanii wyborczej i że rozpocznie się ona z chwilą zarządzenia wyborów.

„To może się odbyć pod koniec stycznia lub na początku lutego; zadecyduje o tym Marszałek Sejmu. Wybory prezydencki odbędą się zaś w maju przyszłego roku” – powiedział Paweł Mucha.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda utrzymuje kontakt z wyborcami.

„Prezydent powinien taki kontakt ze społeczeństwem utrzymywać i my staram się to robić. Prezydent Andrzej Duda jest niezwykle aktywny i na pewno nie jest to model prezydentury zamkniętej w pałacu, bez rozmowy z Polakami” – zapewnił Paweł Mucha.

Dodał, że „otwarta prezydentura Andrzeja Dudy” ma dwa wymiary. Pierwszy to aktywność w pałacu: spotkania z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, organizacja konferencji, Narodowa Rada Rozwoju, Rada ds. Przedsiębiorczości czy zaangażowanie prezydenta w wiele spraw społecznych.

Drugi wymiar to – jak podkreślił Mucha – obecność prezydenta w polskich powiatach.

„Jest pierwszym w historii prezydentem, który odwiedził każdy polski powiat – jeśli weźmiemy (pod uwagę -PAP) powiaty odwiedzone przez Andrzeja Dudę jak kandydata na prezydenta RP i te, które odwiedził jako urzędująca głowa państwa” – mówił Mucha.

Prezydencki mister podkreślił, że spotkania prezydenta Dudy dają wiele korzyści.

„Prezydent przez to ma znajomość sprawa zwykłych ludzi w całej Polsce. Ma pełne rozeznanie czym ludzie żyją, jakie są lokalne problemy (…) ma też pełne rozeznanie, jakie działania są przez ludzi aprobowane; ma też świadomość tego, jakie są jeszcze wyzwania do podjęcia” – mówił.

Paweł Mucha dodał, że prezydent Andrzej Duda jest też bardzo aktywny w polityce, w tym w działalności legislacyjnej.

„To jest 30 ustaw, które zostały przyjęte z wniosku prezydenta; w ramach tych ustaw można mówić o zmianach, które wzięły się z rozmów ze społeczeństwem, na przykład przywrócenie wieku emerytalnego” – mówił Mucha.

Minister wspomniał też o programach społecznych i dynamiczny rozwoju gospodarczym.

„Jednocześnie w 2020 roku będziemy wydawać ponad cztery procent PKB na rodzinę i mamy najniższe w historii bezrobocie. Przy czym dla prezydenta kluczowe jest to, aby Polska rozwijała się równomiernie” – stwierdził.

Paweł Mucha mówił też o pomocy prawnej dla obywateli.

„Pamiętam tak zwaną +Duda pomoc+ z kampanii prezydenckiej – to wyewoluowało w Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP i mamy tu mnóstwo osób, które się zgłaszają. To najczęściej skargi na działanie wymiaru sprawiedliwości” – mówił Mucha.

Minister przypomniał też, że od 1 stycznia tego roku można korzystać z otwartej pomocy prawnej na etapie przedprocesowym w każdym powiecie.

„Są dyżury prawników, którzy są dostępni dla każdego po złożeniu oświadczenia, że nie jest się w stanie uiścić kosztów pomocy prawnej na rynku” – mówił.

Paweł Mucha przypomniał też, że w życie wchodzi ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

„To jest prezydencka zmiana prawa przygotowana we współpracy z samorządami (…) która pozwala integrować usługi społeczne” – mówił.

Dodał, że prezydent pracuję nad „ustawą o centrum zdrowia 75 plus”.

„To jest wielkie wyzwania związane z naszą sytuacją demograficzną; z drugie strony rocznik z powojennego wyżu wchodzi w wiek 75 lat; chcielibyśmy zmienić system opieki zdrowotnej tak, by państwo otoczyło dobrze zorganizowaną opieką tych ludzi” – mówił Paweł Mucha.

Prezydencki minister podkreślił, że polska demokracja funkcjonuje bardzo dobrze.

„Mamy rekordowe frekwencje, jeśli chodzi o wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne, mam też nadzieje, że frekwencja będzie wysoka w wyborach prezydenckich” – mówił.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl