fot. pixabay.com

Oszuści próbują wyłudzać numer PESEL

Z prowadzonych badań wynika, że co czwarty Polak w czasie pandemii prowadził rozmowę telefoniczną, podczas której był proszony o podanie numeru PESEL. Blisko 20 proc. osób przyznało, iż mogło w ten sposób przekazać swoje dane oszustom.

Badania przeprowadził serwis Chroń PESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Wedle ich ustaleń 24 proc. ankietowanych w ostatnim czasie prowadziło rozmowy telefoniczne z oszustami, którzy podawali się m.in. za pracowników banków. W ten sposób wyłudzali poufne dane w postaci numeru PESEL bądź informacje potrzebne do logowania w bankowości elektronicznej. Ofiarami najczęściej byli mieszkańcy mniejszych miejscowości.

– Korzystając z naszej tożsamości, przestępcy mogą zaciągnąć różne zobowiązania finansowe np. wziąć pożyczkę, podpisać umowę leasingową lub zrobić drogie zakupy na raty, których nie zamierzają potem spłacać – powiedział Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Osoba poszkodowana dowie się o tym dopiero wtedy, kiedy przyjdzie wezwanie do zapłaty. Ważne jest, aby przy wszelkich rozmowach telefonicznych zachować ostrożność. Pracownicy banków, firm gazowniczych, energetycznych czy dostawcy internetu nigdy nie proszą klienta o dowód czy dane do logowania, dlatego w momencie kiedy usłyszymy taką prośbę, powinniśmy się rozłączyć i skontaktować z policją, by sprawdzić czy nasze dane nie zostały wyłudzone.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl