Ostatnie poprawki w zapisach dot. tarczy antykryzysowej

Na poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Będzie ona debatowała nad tarczą antykryzysową. W wtorek mamy poznać datę posiedzenia Sejmu, który zajmie się projektem ustawy w tej sprawie.

Projekt gospodarczej specustawy znanej jako tarcza antykryzysowa jest gotowy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Teraz trwa jego dopracowywanie.

– W Ministerstwie Rozwoju i we współpracy z innymi ministerstwami są szlifowane ostatnie jego zapisy. Chcemy ten weekend jeszcze poświęcić na jego przegląd, konsultacje – zaznaczył szef rządu.

W poniedziałek na wniosek Prezydenta RP ma zebrać się rada Bezpieczeństwa Narodowego, której tematem będzie omówienie szczegółów dokumentu.

– W poniedziałek do przedstawicieli rządu, a także władz Sejmu i Senatu, dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu, wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych – podkreślił Andrzej Duda.

Pozytywnie na zaproszenie prezydenta odpowiada PSL.

– Prezes PSL-u wybiera się na to posiedzenie, tak jak na każde. Jest chyba jedynym liderem spośród wszystkich partii politycznych, który był na każdym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przyjdziemy z własnymi propozycjami i też będziemy oceniać tę tarczę – powiedział rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Na merytoryczne rozmowy wokół tarczy antykryzysowej liczy Prawo i Sprawiedliwość. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego z pewnością do rozważenia będą wszystkie pomysły opozycji.

– Tutaj, jeżeli padną jakieś dodatkowe pomysły, które będą realne budżetowo, bo trzeba pamiętać, że to jest także pokusa dla opozycji, żeby otworzyć worek bez dna i zachować je w sposób zupełnie nieodpowiedzialny, jeśli chodzi o kondycję budżetu. Jeśli będą to dobre propozycje, to z pewnością strona rządowa je rozważy – zapewnił Radosław Fogiel.

Tarcza antykryzysowa, czyli plan zmian w prawie, które mają złagodzić negatywne skutki pandemii COVID-19 dla polskiej gospodarki, został podzielony na 5 głównych części: utrzymanie miejsc pracy, wsparcie dla firm, dofinansowanie służby zdrowia, wzmocnienie inwestycji publicznych oraz systemu finansowego.  To pakiet działań na niespotykaną dotąd skalę – mówił w orędziu do narodu prezydent Andrzej Duda.

– Na ochronę budżetów domowych Polaków, na ochronę miejsc pracy oraz ciągłości funkcjonowania polskich przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich – mają być przeznaczone setki miliardów złotych – akcentował prezydent.

Rząd na realizację swojego planu antykryzysowego chce przeznaczyć 212 mld zł. Nadrzędny cel tarczy to zapewnienie płynności.

– Chodzi tutaj zarówno o płynność przedsiębiorców, jak i płynność obywateli – wyjaśnił prof. Henryk Wnorowski, ekonomista.

Sceptycznie do projektu tarczy antykryzysowej odnosi się kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa–Błońska.

– Na razie usłyszeliśmy szumne 212 mld. Rząd zapowiedział, że przedstawi rozwiązania. Na razie mówił o tym, że tylko odroczy płatność ZUS. Ja oczekiwałabym, żeby Polacy przez ten czas ZUS-u i podatku nie płacili – powiedziała Małgorzata Kidawa–Błońska.

Rozszerzenia projektu tarczy antykryzysowej chce Lewica.

– Osoby, które mają dzisiaj problem z płatnościami, ale również firmy – za prąd, gaz, ale również za najmy czy leasingi – powinny czuć się bezpiecznie. Dlatego państwo powinno przejąć odpowiedzialność za sprawy współpłacenia za te rachunki, również za kredyty – zaznaczył Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Lewica domaga się także 100-procentowego minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników bez wyjątku.

– Nie ma takich rozwiązań, które byłyby w stanie zminimalizować działanie tej sytuacji kryzowej w ten sposób, że wszyscy będą mieli tak jak do tej pory. Tak już nie będzie. Ten kryzys boli i będzie bolał. Propozycje tarczy zmierzają do tego, żeby ten ból był jak najmniejszy – wskazał prof. Henryk Wnorowski.

W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajęliby się ustawą antykryzysową.

Nie widzę w tej chwili przesłanek, żeby sądzić, żeby opozycja się zdecydowała na to, żeby próbować doprowadzić do nieuchwalenia ustawy, która ma chronić polską gospodarkę – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polskie władze nie wykluczają, że pakiet antykryzysowy będzie modyfikowany.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl