By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Ostatni etap kampanii wyborczej

Wybory prezydenckie odbędą się już w przyszłą niedzielę 28 czerwca. Kandydaci na prezydenta na ostatniej prostej odwiedzają Podlasie, Warmię i Mazury czy Opolszczyznę.

Podlasie, Warmia i Mazury, Mazowsze, Małopolska, Opolszczyzna – to niektóre z regionów, w których kandydaci na prezydenta spotykają się z Polakami. W całym kraju odbywają się zarówno duże konwencje wyborcze, jak i kameralne spotkania z mieszkańcami.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda sobotę rozpoczął od oświadczenia, w którym podkreślił, że jako przyszły prezydent chce dalej prowadzić polskie sprawy.

– To, po pierwsze, kwestia rodziny, dlatego że rodzina jest podstawową komórką społeczną, podstawową wspólnotą. Po drugie, to kwestia bezpieczeństwa, po trzecie – praca, po czwarte – inwestycje, po piąte wreszcie – to godność – mówił szef państwa polskiego.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podlasie. W Grajewie odsłonił tablicę upamiętniającą Helenę Tymińską – babcię Danuty Siedzikówny „Inki”. Podczas spotkania z mieszkańcami Grajewa podkreślał wagę instytucji rodziny, a także wzmocnienia jej ustawowo. Prezydent Polski nie wyklucza wprowadzenia przepisów, które uchronią dzieci przed adopcją przez pary jednopłciowe. [czytaj więcej] 

Uważam, że adopcja dzieci przez pary jednopłciowe powinna być absolutnie niedopuszczalna. Absolutnie – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do kolejnej obietnicy Rafała Trzaskowskiego dotyczącej wieku emerytalnego. Kandydat Platformy Obywatelskiej obiecał w Bydgoszczy, że jeśli zdobędzie fotel prezydenta, to zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała podnieść wiek emerytalny.

– Kiedy ten wiek emerytalny nam wszystkim był podnoszony, był w Parlamencie Europejskim, ale zawsze i wielokrotnie wypowiadał się, że jest zwolennikiem tego rozwiązania, a kiedy ja powiedziałem, że będę wiek emerytalny obniżał i podjąłem w tym kierunku działania – to on mówił, że to jest dla Polski katastrofa i że jest to niweczenie wysiłku modernizacyjnego – przypomniał Andrzej Duda. 

Szef państwa polskiego złożył także wizytę w Mońkach, a swój sobotni program zakończył na Białymstoku. Tę miejscowość odwiedził również kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, który swoje spotkania z wyborcami rozpoczął od Ostrołęki.

– To jest stawka tych wyborów: solidarność, bezpieczeństwo, zielona, demokratyczna, a więc samorządna Polska – mówił.

Z kolei kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski spotykał się z mieszkańcami Warmii i Mazur. W Olsztynie zadeklarował stworzenie specjalnego prezydenckiego funduszu stypendialnego dla 50 tys. najzdolniejszej młodzieży z mniejszych i średnich miast oraz wsi.

– Musimy inwestować w naszą młodzież, musimy dawać im szanse i stąd na mocy tego stypendium każda młoda osoba dostanie 1 tys. zł miesięcznie po to, żeby móc starać się stawiać przed sobą przed sobą najwyższe ambicje, kupować książki czy utrzymać się w mieście, gdzie jest uczelnia – powiedział kandydat PO.

Z Olsztyna Rafał Trzaskowski udał się na spotkanie z mieszkańcami Biskupca, odwiedził także Mikołajki i Ełk.

Lider PSL i kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził Opolszczyznę. Podczas konwencji wyborczej podkreślał, że nie ma wolności bez solidarności, bez przyzwoitości, bez odpowiedzialności, bez samorządności. Zapowiedział także projekt ustawy obniżający stawki podatku VAT na czas kryzysu.

– Żeby ułatwić życie konsumentom, w najbliższym tygodniu wspólnie z klubem Koalicji Polskiej przedstawimy projekt obniżki VAT z 23 proc. do 15 proc., z 8 proc. do 5 proc. Zrobiły to inne kraje na czas kryzysu – mówił lider PSL.

Podczas konwencji wyborczej w Warszawie kandydat ugrupowań lewicowych na prezydenta Robert Biedroń akcentował, że Lewicy chodzi o Polskę, o równe prawa dla każdego.

– Tu nie o mnie chodzi. Chodzi o państwo – o Polskę i jej obywateli. Chodzi o przyszłość nas wszystkich i o Lewicę rozumianą jako nasze wielkie zbiorowe marzenie – podkreślał.

Z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak w warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego podczas konwencji wyborczej podkreślał, że widzi nadzieję na lepszą politykę, politykę od nowa.

– Chcemy być blisko ludzi i chcemy pokazać to, że wierzymy w uprawianie polityki blisko ludzi, w oparciu o ludzi, w oparciu o to, co od Państwa słyszymy, w oparciu o to, czego od nas oczekujecie. I to ma sens, i to jest właściwa droga, którą idziemy – wskazał Krzysztof Bosak.

Tak liczne spotkania kandydatów na prezydenta, także w tych samych miejscowościach, to ostatnia szansa na zdobycie elektoratu jeszcze niezdecydowanego – podkreślił socjolog Grzegorz Wiński.

– To są najważniejsze dni. Wiadomo, że teraz trwa walka wyborcza o głosy tych, którzy są jeszcze niezdecydowani na kogo zagłosują, a deklarują się jasno, że chcą wziąć udział w nadchodzących wyborach – ocenił socjolog.

Do wyborów pozostało jeszcze osiem dni. Zmierzy się w nich jedenastu kandydatów. Kampania wyborcza zakończy się w piątek 26 czerwca o godz. 24.00. Wybory odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska w nich więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl