fot. Tomasz Strąg

Ostatni dzień na złożenie wniosku online o wpis do rejestru wyborców

Niedziela jest ostatnim dniem na złożenie wniosku online o wpis do rejestru wyborców. Dotyczy to osób, które chcą na stałe zmienić miejsce głosowania, bo np. w wyniku przeprowadzki zmieniły miejsce zamieszkania i chcą tam też głosować.

Osoby, które w dzień wyborów tymczasowo będą przebywać w innym miejscu niż zamieszkania i zameldowania, powinny przez internet dopisać się do spisu wyborców. Termin dla nich upływa we wtorek.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk wskazuje, że do załatwienia tych spraw resort uruchomił e-usługi wyborcze, dostępnych na stronie www.gov.pl.

By dopisać się do listy wyborców musimy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego. Taki profil zaufany ma już 7 mln wyborców. Zakłada się go bardzo prosto, zajmuje to kilkanaście sekund, można to zrobić przy użyciu konta bankowego. Jeżeli tylko mamy urządzenie, które połączy nas z internetem i taki profil założymy, to w kilkadziesiąt sekund wniosek o dopisanie do spisu lub rejestru wyborców możemy złożyć – podkreśla Wanda Buk.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 3 czerwca z e-usług wyborczych skorzystało niemal 290 tysięcy osób. Najwięcej osób dopisało się w ten sposób do spisu wyborców. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.

RIRM

drukuj