fot. PAP/Tomasz Gzell

Organy polskiej władzy będą rozmawiać nt. zmiany prawnej oraz definicji szpiegostwa

Chcemy rozważyć możliwość zmiany prawnej oraz definicji szpiegostwa – zapowiedział wiceprzewodniczący komisji ds. służb specjalnych Jarosław Krajewski. Rozmowy na ten temat będą prowadzone w najbliższy czwartek podczas specjalnego posiedzenia komisji. Będzie ono dotyczyło sprawy zatrzymania przez ABW podejrzanych o szpiegostwo Polaka i Chińczyka.

Na posiedzenie zaproszono ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mają przedstawić komisji informacje nt. zatrzymań i prowadzonego śledztwa.

Poseł Józef Brynkus z Kukiz’15 ocenił, że Polska bez wątpienia jest atrakcyjnym krajem dla zagranicznych służb.

– Polska jest atrakcyjnym krajem ze względów polityczno-suwerennościowych. Znalazła się w orbicie wpływów konkretnego mocarstwa, albo związku państwowego. W tej chwili działalność szpiegowska – choć nie należy jej odrywać od kwestii suwerenności czy kwestii polityki – dotyczy przede wszystkim działalności o charakterze gospodarczej. Nie bez kozery Huawei można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju agenturą rządu chińskiego, bo działa w drażliwej strefie życia publicznego, jaka jest telekomunikacja, teleinformacja czy cyfryzacja –  wskazał Józef Brynkus.

Do zatrzymań doszło we wtorek. Pierwszym podejrzanym jest Piotr D., były funkcjonariusz polskich służb specjalnych. W przeszłości pełnił ważne funkcje w innych instytucjach publicznych. Drugi to Weijing W. – jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Obaj podejrzewani są o szpiegostwo na szkodę Polski. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla obu zatrzymanych. Grozi im do 10 lat więzienia.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl