Opolskie: w Gościęcinie odsłonięto tablicę pamięci żołnierzy WiN

Tablicę upamiętniającą działalność żołnierzy ugrupowania Wolność i Niezawisłość kryptonim „Olimpia” odsłonięto w sobotę na wiejskim domu kultury w Gościęcinie (Opolskie). Ugrupowanie działało w tej miejscowości w latach 1946-1950.

Tablicę przygotowano staraniami miejscowych środowisk i rodzin związanych z b. żołnierzami Armii Krajowej, a następnie ugrupowania WiN, którzy po II wojnie światowej zostali przesiedleni do Gościęcina w ramach repatriacji spod Lwowa. W okolicach działały po wojnie dwie organizacje WiN: w Koźlu oraz – liczniejsza, kilkudziesięcioosobowa – w Gościęcinie.

Tablica głosi, że 25 września 1949 r. żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Prudnika, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa oraz milicjanci dokonali pacyfikacji wsi Gościęcin. W trakcie rewizji rekwirowano ulotki antykomunistyczne, prasę podziemną oraz broń. Aresztowanych przewieziono do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Koźlu.

Torturowani, więzieni i brutalnie przesłuchiwani żołnierze ugrupowania WiN kryptonim +Olimpia+ z Gościęcina i Koźla zostali skazani przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Katowicach na sesji wyjazdowej na wysokie kary więzienia” – przypomina tablica.

Dowódcy otrzymali kary 15 lat więzienia, pozostali żołnierze – wyroki od roku do 12 lat. Skazanych kierowano do ciężkich więzień dla przestępców politycznych; niektórych do ciężkich robót. Po przemianach 1989 r. staraniami niektórych jeszcze żyjących żołnierzy oraz rodzin pozostałych wyroki sądu wojskowego unieważniono; represje, które ich dotknęły, uznano natomiast za zbrodnie komunistyczne.

Żołnierzom niepodległościowego podziemia i opozycji antykomunistycznej nie godzącym się na zniewolenie i sowietyzację Ojczyzny oddajemy należne cześć i chwałę. Mieszkańcy Gościęcina, październik 2016 r.” – głosi tekst na upamiętniającej żołnierzy tablicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl