fot. pixabay.com

Ograniczenia w obrocie gotówką

Polscy przedsiębiorcy wskazują na zagrożenia wynikające z wprowadzania ograniczeń w obrocie gotówką. Chodzi o ustawę o prawach konsumenta zakładającą m.in., że transakcje gotówkowe między konsumentem a przedsiębiorcą będą możliwe tylko do 20 tys. złotych.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, poinformował jednak, że nowe regulacje nie wejdą w życie od stycznia 2023 roku, jak wcześniej zaplanowano.

To efekt wchodzącej w życie ustawy wyłączającej przepisy ograniczające płatność gotówką. Zgodnie z nimi  limity mają obowiązywać od 2024 roku.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, wskazuje, że takie ograniczenia to krok do likwidacji fizycznego pieniądza.

Nie chodzi w tej chwili o 20 tys., tylko że to jest jeden z kroków na drodze do tego, żeby gotówka zniknęła, co jest po prostu skrajnie niebezpieczne z dwóch powodów. Pierwszy z powodu wolności obywatelskich i pełnej inwigilacji obywatela, a drugi z powodów militarnych. W przypadku wojny oznacza to katastrofę – mówi Cezary Kaźmierczak.

Przeciwko przepisom protestowali zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Górny limit transakcji gotówkowych dotyczy obecnie tylko relacji między przedsiębiorcami i wynosi 15 tys. złotych. Od 2024 r. będzie to 8 tys. złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl