fot. rodacybohaterom.pl

Ogólnopolska akcja „Rodacy Bohaterom”

Do kombatantów mieszkających na terenie Małopolski trafiły świąteczne paczki. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom”.

Od 10 lat Stowarzyszenie Odra-Niemen w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” przygotowuje paczki z żywnością dla kombatantów.

– Realizujemy to w województwie wielkopolskim, mazowieckim, na Podlasiu, w Krakowie, ale też na Dolnym Śląsku we Wrocławiu – wyjaśnił Tomasz Konturek, prezes Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenie Odra-Niemien.

Wolontariusze pomagają kombatantom mieszkającym zarówno w Polsce, jak i na Kresach.

– Uważam, że to jest obowiązek drugiego człowieka pomagać innym, szczególnie tym, którzy kiedyś walczyli za naszą Ojczyznę i są taką namacalną pamięcią historyczną – powiedziała Ola Dąbrowska, wolontariusz.

W minionych dniach do kombatantów mieszkających na terenie Małopolski trafiło blisko 100 paczek z żywnością.

– Oprócz świątecznego posiłku, każdy kombatant otrzymuje paczkę z długoterminową żywnością, ale też skromny upominek – poinformował Tomasz Konturek.

Dla kombatantów taka forma wsparcia jest niezwykle ważna zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Dla wolontariuszy to wyjątkowa lekcja historii.

– Kiedy odwiedzamy naszych podopiecznych kombatantów, spotykamy się z wielkim wzruszeniem. Dla nich często najważniejszą rzeczą tej akcji nie jest zawartość pudełka i dary tylko sam gest, pamięć i fakt, że ich odwiedzamy. Cenią to, że możemy zamienić przez próg choć kilka słów – wyjaśniła Ola Dąbrowska.

 

TV Trwam News

drukuj