fot. pixabay.com

Odsetki z rosyjskich aktywów dla Ukrainy: przeszkody prawne i niebezpieczeństwo precedensu

Przywódcy państw należących do G7 zdecydowali w czwartek o wypłacie 50 mld dolarów Ukrainie w ramach pożyczki zabezpieczonej zamrożonymi rosyjskimi aktywami. Kwestie prawne i techniczne wciąż są opracowywane. Niektóre państwa obawiają się precedensu z wykorzystaniem zablokowanych środków na mocy prawa międzynarodowego.

Przywódcy państw G7 – obradujący we włoskim regionie Apulia – osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów Ukrainie z tytułu pożyczki, zabezpieczanej środkami pochodzącymi z zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., państwa należące do G7 i Unii Europejskiej zamroziły ponad 250 mld euro aktywów rosyjskiego banku centralnego. Prócz tego zajęto rosyjskie prywatne aktywa, w tym nieruchomości i jachty oligarchów z kręgu Władimira Putina.

Konfiskata zamrożonych rosyjskich aktywów budzi wątpliwości w świetle prawa międzynarodowego. Dlatego kraje zachodnie chcą przekazać Kijowowi odsetki wygenerowane przez zamrożone rosyjskie aktywa, co może dać do trzech mld euro rocznie.

Większość z zamrożonych rosyjskich pieniędzy znajduje się w krajach UE i została zablokowana przez Euroclear, międzynarodową organizację depozytową z siedzibą w Belgii.

„Daje to Europie ważną rolę w podejmowaniu decyzji o tym, czy i jak wykorzystać zablokowane aktywa” – pisze agencja AFP.

Jak zauważają media, szczegóły co do planu przekazywania odsetek z zamrożonych rosyjskich aktywów nie są jasne. Portal Voice od America (VOA) podkreśla, że kwestie prawne i techniczne wciąż są opracowywane.

Według cytowanej przez VOA Kristine Berzina z think tanku German Marshall Fund (GMF) „istnieją trudne prawne i regulacyjne implikacje udzielania pożyczek w oparciu o przewidywane zyski z zamrożonych aktywów”. Jak podkreśla analityczka, państwa zachodnie mogą zmienić sankcje zamrażające aktywa rosyjskie zanim obiecane 50 mld będzie spłacone.

Aktywa rosyjskie pozostaną zamrożone tak długo, dopóki Rosja nie zapłaci za szkody wyrządzone Ukrainie – podkreślają ministrowie finansów państw G7, cytowani przez AFP. Bank Światowy szacuje, że odbudowa Ukrainy będzie kosztowała prawie 500 mld dolarów.

Rosja grozi państwom zachodnim odwetem, rozważając m.in. konfiskatę amerykańskich aktywów.

„Pojawiły się również obawy, że kraje trzecie, takie jak Chiny, mogą ograniczyć inwestycje na Zachodzie w obawie przed konfiskatą aktywów” – zaznacza AFP.

Również VOA zauważa, że niektóre kraje obawiają się precedensu związanego z wykorzystaniem zamrożonych aktywów na mocy prawa międzynarodowego.

Pożyczka dla Ukrainy wysokości 50 mld dolarów pokazuje, że Putin zapłaci za szkody jakie uczynił – powiedziała w czwartek szefowa Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen, na szczycie G7.

„Ministrowie finansów ustalają teraz szczegóły dotyczące np. tematu zabezpieczeń pożyczki” – dodała szefowa KE.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl