fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Od soboty można korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego

Od soboty można aktywować bon turystyczny. Pierwsi beneficjenci już wykonali płatności bonem. Łącznie przygotowano około 4 mln cyfrowych kodów. Bon przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia.

Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu, którym można płacić wielokrotnie, w różnych miejscach, aż do wyczerpania środków.

– Ten kod należy okazać w recepcji, u menedżera czy recepcjonisty i otrzymamy potwierdzenie, że zapłaciliśmy polskim bonem turystycznym – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Choć usługa dostępna jest od 1 sierpnia 2020r., to czas na realizację bonu to prawie dwa lata.

– Ten bon będzie można zrealizować już w te wakacje, ale nie tylko. Czas na realizację wszyscy uprawnieni mają do końca marca 2022 roku – zaznaczyła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Bon turystyczny to kolejne, realne wsparcie dla rodzin.

– Kiedy dowiedzieliśmy się, że bon będzie aktywny, będziemy mogli z niego skorzystać, to od razu zaczęliśmy szukać możliwości spędzenia wspólnych wakacji i wykorzystania go w tym roku, jak najszybciej – podkreśliła pani Jolanta Krzeszowiak, mama czwórki dzieci.

Skorzystanie z bonu ma napędzić ważny sektor gospodarki jakim jest turystyka. Skorzysta z tego wiele firm – wskazał ekonomista Marek Zuber.

– Hotele, pensjonaty, firmy, które pożyczają kajaki, jak wiemy jest bardzo duża grupa firm, które mogą skorzystać potencjalnie z pieniędzy z bonu turystycznego – podkreślił ekonomista.

Jak dodaje, w ubiegłym roku turystyka wypracowała 120 mld złotych. I choć bon to 3,5 miliarda złotych, w obecnym kryzysie pieniądze te mogą uratować wiele firm.

– Każde pieniądze są tutaj istotne, każde pieniądze pomagają, te 3,5 mld zł to jest element, który powinien pomóc – dodał.

Przedstawiciele branży turystycznej są pełni uznania, że bon turystyczny w ogóle udało się wypracować. Jednak to kropla w morzu potrzeb.

– Bon turystyczny tylko w małym stopniu załatwia potrzeby branży turystycznej i dotyczy wąskiej grupy podmiotów turystycznych – akcentował Andrzej Hulewicz ze Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że obecny kryzys mocno odczuwa także budżet państwa.

– Część z tych środków jeśli zostanie przeznaczona na ten wypoczynek wróci do budżetu w formie podatków, bo oczywiście te środki zostaną wykorzystane, a efekt będzie podwójny, socjalny, a po drugie gospodarczy w postaci wpompowania 3,5 mld zł do branży turystycznej – zwrócił uwagę ekonomista Mariusz Kękuś.

Bon turystyczny to 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Aby z niego skorzystać należy zarejestrować się na platformie usług elektronicznych ZUS. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub poprzez bankowość elektroniczną.

TV Trwam News

drukuj