fot. flickr.com

Od najbliższej środy samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli

Od najbliższej środy samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Ponad 180 mln zł z budżetu Unii Europejskiej trafi na ten cel.

Zakup laptop będzie finansowany ze środków zaoszczędzonych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Z pomysłem przeznaczenia oszczędności na sprzęt do nauki zdalnej wyszło Ministerstwo Cyfryzacji.

Finansowany ma być też mobilny dostęp do internetu. Każda gmina otrzyma nie mniej niż 40 tys. zł. O pieniądze może wnioskować każdy samorząd. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zachęca do ubiegania się o te środki.

– Zachęcam samorządy gminne oraz powiatowe, bo one będą beneficjentami do tego, aby już rozpoczęły rozpoznanie rynku i wstępny zakup sprzętu. Ten sprzęt ma trafić do domów najbardziej potrzebujących, które mają braki, gdzie jest problem z dostępem do nauki. W tej sytuacji bardzo istotne jest, aby wszystkie dzieci miały równy dostęp do tej formy i możliwości kształcenia. Na pewno zadaniem samorządu jest ustalenie potrzeb i priorytetów danej gminy, czyli ustalenie osób, które najbardziej tego w tej chwili potrzebują – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Samorządy, które pilnie potrzebują laptopów do nauki zdalnej, mogą już zakupić sprzęt, a środki zostaną im zwrócone. Wnioski o uzyskanie wsparcia będą od środy dostępne na stronie Centrum Projektów Polski Cyfrowej.

Po tym, jak lekcje wrócą do szkół, zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na miejscu.

 

RIRM

 

drukuj