fot. flickr.com

Od dzisiaj bez wiz do Stanów Zjednoczonych

Od dzisiaj Polacy mogą bez wiz latać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych.

W Polsce radość związana ze Świętem Niepodległości. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wielkie święto ku czci weteranów. Ustanowiono je na pamiątkę podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową, w której walczyli również amerykańscy żołnierze.

Dzisiaj zbieramy się wspólnie jako naród, aby zasalutować weteranom amerykańskim siłom zbrojnym, wspaniałym żołnierzom, którzy chodzili po ziemi. Weterani ryzykowali dla nas wszystko – powiedział Donald Trump.

11 listopada 2019 roku zapisze się w najnowszej historii jako dzień zniesienia wiz do USA dla Polaków. Zabiegało o to wielu polityków. Udało się to rządowi Zjednoczonej Prawicy i prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

– Myślę, że wielu Polaków na to czekało, nie dlatego, żeby było łatwiej jeździć do USA, ale to była także kwestia naszej gonności i tego, że walczyliśmy ramię w ramię z armią USA i w Iraku, i w Afganistanie. Tyle razy nasi żołnierzy ryzykowali życie i to, żeby Polacy byli traktowani tak jak ludzie z innych krajów, choćby zachodu Europy było dla nas ważne i dzisiaj jest dla nas faktem – powiedział prezydent RP w Polskim Radiu.

Zniesienie wiz ma nie tylko wymiar praktyczny, ale również symboliczny – podkreślił dr Marceli Burdelski.

– Jest to podkreślenie, że stosunki polsko-amerykańskie rozwijają się w dobrym kierunku, że Stany Zjednoczone są gwarantem naszego bezpieczeństwa w ramach systemu NATO – wskazał politolog.

Do tej pory każdy, kto chciał polecieć do USA musiał mieć w paszporcie wklejoną wizę. Jej uzyskanie nie było takie łatwe i tanie. Wiza kosztowała 160 dolarów. Teraz każdy, kto chce polecieć za ocean wystarczy, że wypełni specjalny formularz i zapłaci tylko 14 dolarów. To duże ułatwienie nie tylko dla turystów i osób, które chcą odwiedzić bliskich. Na tym rozwiązaniu skorzystają też przedsiębiorcy.

– Pobyty na konferencjach, wizyty biznesowe typowe będą bardzo ułatwione dzięki temu systemowi – dodał dr Marceli Burdelski.

Jeśli ktoś chcę pojechać do USA na dłużej niż trzy miesiące będzie musiał złożyć wniosek o wizę. Będzie to dotyczyć również osób, które chcą w USA legalnie pracować czy uczyć się. Polska będzie 39. krajem, który należy do programu ruchu bezwizowego.

TV Trwam News

drukuj