Obowiązek meldunkowy wciąż bez decyzji Rady Ministrów

Komitet Stały Rady Ministrów nie podjął decyzji w sprawie pozostawienia obowiązku meldunkowego w obecnej formie – zarekomendował specjalny międzyresortowy zespołu.

Zgodnie z ustawą obowiązek ten ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 r.

Komitet miał zajmować się rekomendacjami Międzyresortowego Zespołu ds. Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego.

W trakcie prac zespołu określono ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego. Przyjęcie rekomendacji Zespołu oznaczałoby konieczność nowelizacji ustawy o ewidencji ludności.

Poseł Jarosław Zieliński (wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych) powiedział, że zniesienie obowiązku meldunkowego od początku budziło wiele zastrzeżeń, zatem to kolejna kompromitacja rządu PO-PSL

– Okazuje się teraz, że nawet zespół powołany przez rząd rekomenduje wycofanie się z decyzji pomysłu Platformy Obywatelskiej. Od początku – jako Prawo i Sprawiedliwość mówiliśmy, że jest to zła decyzja oraz, że stworzy różne problemy w wielu dziedzinach życia społecznego. Przestrzegaliśmy przed tym. Nikt tego nie słuchał, a dziś okazuje się, że mieliśmy rację. To, że rząd sam kwestionuje, w jakimś sensie, swoje decyzje, to świadczy o tym, że nie potrafi rozpoznać na czas zagrożeń i że bardzo często lansuje swoje pomysły bez merytorycznych argumentów – mówił Jarosław Zieliński.

Kwestia zniesienia obowiązku meldunkowego była jednym z priorytetów rządu Donalda Tuska, który zapowiadał to już w 2008 r.

RIRM

drukuj