fot. pixabay.com

Obostrzenia nie będą obejmowały osób zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów

Unijni przywódcy debatują na temat walki z pandemią koronowirusa. Główny tematem unijnego szczytu jest program szczepień. W tym kontekście pojawił się kontrowersyjny pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów dla osób zaszczepionych. 

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Liczba zakażeń rośnie w wielu krajach europejskich. Narzędziem w walce z pandemią mają być szczepienia.

– Naszą podstawową nadzieją pozostaje szczepionka. Mamy jej za mało, ponieważ Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała z dostawcami z całego świata. Wzywam Komisję Europejską, żeby wykorzystała swoją siłę gospodarczą, finansową i przymusiła firmy farmaceutyczne do skutecznej, właściwej realizacji umowy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pod względem szczepień na koronawirusa UE wypada blado w międzynarodowym porównaniu. Opóźnione są niemal wszystkie dostawy szczepionek do unijnych krajów. Unijni przywódcy apelują o zwiększenie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 i przyspieszenie prac nad wzmocnieniem mocy produkcyjnych w UE. List w tej sprawie trafił do szefa Rady Europejskiej, Charlesa Michela. Jak mówił przed rozpoczęciem szczytu rzecznik rządu, Piotr Müller, było to pismo w sprawie „pewnego uniezależnienia się na przyszłość”.

– Tak aby własne zasoby naszego kontynentu, naszej Wspólnoty 27 państw były wystarczające na przyszłość w takich sytuacjach. Dotyczy to nie tylko produkcji szczepionek, ale również wszelkich innych komponentów, które są niezbędne w czasach kryzysowych m.in. również materiałów ochronnych, ale także wszelkich innych niezbędnych elementów dostaw, które w ostatnich miesiącach pokazały, że są potrzebne do tego, by gospodarka europejska prawidłowo funkcjonowała – wskazał Piotr Müller.

Pojawiają się kontrowersje wokół tzw. paszportów szczepień, czyli świadectw, które mogą pozwolić osobom zaszczepionym na pewne udogodnienia i zniesienie części ograniczeń związanych z epidemią. Dzięki takiemu świadectwu osoba będzie mogła wejść do restauracji czy na pokład samolotu.

– Unia Europejska nie powinna aż tak daleko ingerować w politykę poszczególnych państw. Może się zdarzyć, że na szczycie UE politycy do porozumienia i wprowadzą nakaz lub zakaz szczepienia – powiedział Piotr Żyłko, radca prawny.

Propozycje wprowadzenia paszportów dla osób zaszczepionych forsują kraje, które są uzależnione od turystyki jak np. Grecja, Włochy czy Cypr. Tak zwane „zielone paszporty” dla zaszczepionych i ozdrowieńców wprowadził już Izrael.

– To jest przykład izraelski, gdzie podzielono społeczeństwo na zaszczepionych, którzy mają pewne nie tyle uprawnienia, ale pewne wolności. Odstąpiono od restrykcji do tych osób w stosunku do tych, które nie są zaszczepione. Tu się pojawia dylemat, czy to w jakiś sposób nie segreguje ludzi na lepszych i gorszych – podsumował Piotr Gaglik, prawnik.

Rozmowy podczas dwudniowego szczytu mają też dotyczyć restrykcji nakładanych przez państwa członkowskie z powodu pandemii.

TV Trwam News

drukuj