fot. PAP/Jakub Kamiński

Obchodzimy dziś setną rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Polsce

Służba Bogu, Ojczyźnie i żołnierzom – taka jest rola kapelana wojskowego – powiedział prezydent Andrzej Duda. Dziś obchodzimy setną rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. Z tej okazji Zwierzchnik Sił Zbrojnych uczestniczył we Mszy św. sprawowanej w katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Na modlitwie zgromadzili się także żołnierze. Mszy św. przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Prezydent Andrzej Duda zwracając się do zgromadzonych powiedział, że nikt nie wyobraża sobie dziś polskiego wojska bez kapelana. Dziękował im za posługę.

Kapelan zawsze gotów był oddać życie za żołnierzy i z żołnierzami i za Ojczyznę. I służyć do samego końca. Za to wam dziękuję z całego serca. Chciałbym wam życzyć, żebyście zawsze mieli to wsparcie Ducha Świętego i wielką siłę i moc Ducha Świętego w sobie, żeby służyć polskim żołnierzom i ich rodzinom jak najlepiej, żeby być kapelanami polskich żołnierzy, polskiego wojska w najpełniejszym możliwym tego słowa znaczeniu, nawiązując do najlepszych tradycji – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odsłonił wcześniej jubileuszową tablice poświęconą ks. abp. Achillesowi Rattiemu, byłemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, który przyczynił się do ustanowienia Biskupstwa Polowego w naszym kraju.

Obecnie w ordynariacie polowym posługuje 64 księży; towarzyszą oni żołnierzom także podczas misji zagranicznych.

RIRM

drukuj