Obchody rocznicy śmierci por. Dambka

W niedzielę w Gołubiu odbędą się obchody poświęcone 70-tej rocznicy śmierci por. Józefa Dambka. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. w Kościele Parafialnym o godzinie 10.00. Podczas uroczystości m.in. odśpiewany zostanie hymn narodowy, przewidziano wystąpienia zaproszonych gości, a w Centrum Edukacji i Promocji Regionu będzie partyzancki poczęstunek.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI – [kliknij]

Porucznik Józef  Dambek urodził się 8 lipca 1903 r. we wsi Zdroje w powiecie świeckim. Pochodził z wielodzietnej rodziny, która utrzymywała się z pracy na niewielkim gospodarstwie. W latach 1921-22 ukończył kurs roczny dla nauczycieli sił tymczasowo pomocniczych w Świeciu.

Jako nauczyciel pracował m.in. w Sławutówku, Domatowie i Leśniewie. Porucznik Józef Dambek szczególnym bohaterstwem zasłynął w czasie okupacji hitlerowskiej. Ukrył akta szkolne, a następnie wyjechał z placówki oświatowej w Kobylu. 24 grudnia 1939 roku powołał pod swoim dowództwem wraz z Klemensem Bronkiem i Bronisławem Brunką Tajną Organizacją Wojskową „Gryf Kaszubski”, która działalność na szeroką skale rozpoczęła  w maju 1940 roku.

„Gryf Pomorski” obejmował swym zasięgiem całe Pomorze, stając się najliczniejszą masową organizacją konspiracyjną (obok Armii Krajowej), która zajmowała się samoobroną, partyzantką, sabotażem i wywiadem na tym terenie. „Gryf Pomorski” próbowano scalić w jedną organizację z AK- powiedział Roman Dambek prezes Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Porucznik Józef Dambek zginął 4 marca 1944 roku po strzale w plecy, oddanego przez  gestapowca Jana Kaszubowskiego. Józef Dambek za swoje zasługi został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari przez Rząd Polski w Londynie – przypomniał Roman Dambek.

Prezes Roman Dambek zachęca do wzięcia udziału w tej uroczystości. Powiedział, że każdy kto może i ceni wartości, które prezentował swoim życiem Józef Dambek  powinien przyjść, aby wspólnie oddać hołd por. Józefowi Dambkowi.

Wypowiedź Romana Dambka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj