32. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Dziś obchodzimy 32. rocznicę podpisania porozumienia pomiędzy komisją rządową a komitetem strajkowym, które zakończyło trwający dwa tygodnie strajk w Stoczni Gdańskiej.

Postulaty sierpniowe są nadal bardzo aktualne – powiedział historyk i poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski.

„Dotyczą one zarówno sytuacji gospodarczych bo należy przypomnieć, że w tych postulatach domagano się np. obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do 55 lat, co pozostaje cały czas wyzwaniem. Domagano się także poprawy warunków pracy służby zdrowia. Bolączki tego sektora dostrzegamy do dzisiaj. Co bardzo ważne, domagano się przestrzegania wówczas zagwarantowanej Konstytucji, wolności słowa i była mowa o udostępnieniu środków masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań. Jakże aktualnie brzmią te słowa w kontekście dyskryminacji katolickiej TV Trwam”- powiedział Prof. Mirosław Piotrowski.

 

O aktualności postulatów świadczy też brak poszanowania dla godności człowieka, co widzimy obecnie przed urzędem miasta w Gdańsku, gdzie trwa protest głodowy przeciwko polityce mieszkaniowej prezydenta Pawła Adamowicza z PO – powiedział Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Solidarności Stoczni Gdańskiej.

„Mimo tych 32 lat, postulaty sierpnia 80 są dalej aktualne. To są postulaty mówiące o godności człowieka, o wolności mediów i o dostępie do wolnych mediów. Tak naprawdę musimy się mobilizować i pamiętać o ludziach, a przede wszystkim o naszym kochanym Ojcu Św., który mówił, co znaczy solidarność. Solidarność to być zawsze jeden z drugim, być zawsze z biednymi i pomagać sobie nawzajem. Polska dalej potrzebuje zmian i dlatego w tym dniu musimy mówić głośno, że nie możemy się poddawać, że musimy dalej walczyć o godność, o wolną Polskę a przede wszystkim o człowieka”- powiedział Karol Guzikiewicz.

Uroczystości upamiętniające rocznicę podpisania porozumień sierpniowych odbywają się dziś w całym kraju, a szczególnie w Gdańsku. Kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców złożyli już związkowcy. Po południu zrobią to władze samorządowe.

Głównym punktem obchodów będzie uroczystość odsłonięcia pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego, kapelana Solidarności. Odsłonięcie pomnika poprzedzi Msza św. w Kościele św. Brygidy o godz. 17.00.

Plebania księdza Prałata była ostoją wolności – wspomina Krzysztof Dośla, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ks. Henryka Jankowskiego.

„Ks. Prałat funkcjonował na wielu obszarach. Jego działalność charytatywna prze cały okres stanu wojennego – dary, odzież, pieniądze, leki to wszystko płynęło poprzez bazylikę św. Brygidy, poprzez plebanię ks. Prałata. Plebania i kościół św. Brygidy to była taka ostoja wolnego słowa. To był dom dla tych wszystkich którzy kochali Ojczyznę” – dodaje Krzysztof Dośla.

 

Wypowiedź prof. Mirosława Piotrowskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Karola Guzikiewicza:


Pobierz Pobierz
 

Wypowiedź Krzysztofa Dośli:


Pobierz Pobierz
 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl