Nowy toruński most połączył brzegi Wisły

Budowany w Toruniu drugi most drogowy połączył dwa brzegi Wisły. Na 540-metrowej przeprawie ciągle jeszcze trwają prace; inwestycja ma zostać oddana do użytku 1 grudnia.

Do dwóch łuków przęseł, mających po 270 metrów długości, na specjalnych 92 wieszakach o różnej długości podwieszono 19 elementów pomostu, po którym – po ułożeniu nawierzchni – będzie odbywał się ruch. Każdy ze stalowych elementów ma 30 m długości, 24 m szerokości i waży 220 ton.

Kierownictwo budowy ocenia stan zaawansowania robót na 95 proc. Prace spawalnicze mają potrwać do początku września. Później na pomoście zostaną ułożone trzy warstwy izolacji, na które zostaną wylane dwie warstwy asfaltu.

W piątek prezydent Torunia Michał Zalewski wraz z dziennikarzami spacerował po nowym moście.

– To oczywiście moment ważny, ale ten najważniejszy będzie wtedy, kiedy będzie można nie tylko przejść, ale i przejechać z jednego brzegu na drugi. Wszyscy robią wszystko, aby to nastąpiło na początku grudnia – powiedział prezydent Torunia.

Pod koniec sierpnia ma zostać oddana do użytku estakada na prawym brzegu Wisły, będąca częścią inwestycji.

Budowa mostu rozpoczęła się w listopadzie 2010 r. Początkowo inwestycja miała zostać zakończona 4 lipca 2013 r., ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne i niski stan wody w trakcie budowy oddanie do użytku przesunięto na 1 grudnia 2013 r.

Będzie to druga przeprawa drogowa przez Wisłę w Toruniu. Będzie miała dwie 7-metrowe jezdnie, z których każda będzie miała dwa pasy ruchu. Z jednej strony mostu przewidziano chodnik dla pieszych, a z drugiej – ścieżkę rowerową.

Wartość całego projektu wynosi 753 mln zł, a miasto ma zagwarantowane 327 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl