Nowi ewangelizatorzy dla nowej ewangelizacji

Od 10 listopada w Krakowie (Dom Rekolekcyjny Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Redemptoryści) odbywa się Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów (OSE). Jest to projekt  ogólnokościelny powstały z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji przy współpracy Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Szkoła Ewangelizatorów jest odpowiedzią Kościoła w Polsce na wezwanie ostatniego Synodu Biskupów do podjęcia dzieła Nowej Ewangelizacji.  Podstawowym założeniem OSE jest formowanie do Nowej Ewangelizacji osób odpowiedzialnych za koordynowanie projektów ewangelizacyjnych na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym, zakonnym, parafialnym czy wspólnotowym.

Projekt ten ma za zadanie zapewnienie ciągłości rozwoju myśli i doświadczenia w przestrzeni ewangelizacji, jak i wzajemne ubogacanie poszczególnych programów ewangelizacyjnych realizowanych przez zróżnicowane grupy, ruchy, stowarzyszenia kościelne, zgromadzenia zakonne, instytuty życia konsekrowanego, by potrafiły ze sobą współpracować i widziały swoją różnorodność jako wzajemnie uzupełniające się bogactwo Kościoła.

Według słów jednego z inicjatorów szkoły, ks. Artura  Godnarskiego, Sekretarza Zespołu do Spraw Nowej Ewangelizacji, podstawowym celem OSE jest „permanentne przygotowywanie i wyposażanie ewangelizatorów (duchownych, osób konsekrowanych i świeckich) do praktycznego podjęcia dzieła Nowej Ewangelizacji w aktualnym kontekście przemian i uwarunkowań społeczno-kulturalnych”.

Prace szkoły rozłożone są na okres 2 lat, w czasie których przewidziane są 4 moduły tematyczne: Kerygmat i Nowa Ewangelizacja; Duch Święty – dynamika Nowej Ewangelizacji; Drogi doświadczenia Boga – duchowość Nowej  Ewangelizacji; Idźcie i czyńcie uczniów – obszary i metody Nowej Ewangelizacji.

Pierwszy moduł OSE będzie trwał do 10 do 15 listopada. Jego tematem jest „Kerygmat i Nowa Ewangelizacja”.  Otwarcia pracy szkoły dokonał bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.  Wygłosił on także wykład inauguracyjny na temat kerygmatu św. Piotra Apostoła.  W czasie kolejnych dni uczestnicy będą wprowadzani w tematykę poszczególnych treści związanych z głoszeniem kerygmatu. Gościem specjalnym pierwszego modułu szkoły jest znany ewangelizator i założyciel Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Andrzeja w Meksyku, Jose Prado Flores. Będzie on prowadził konferencje oraz warsztaty na temat kerygmatu i jego roli w ewangelizacji. Obok gościa z zagranicy do grona nauczających zaproszeni zostali  teolodzy, socjolodzy, duszpasterze oraz osoby zaangażowane w ewangelizację w przestrzeni społecznej i medialnej. Nauczanie Kościoła na temat nowej ewangelizacji przedstawi ks. dr hab. Stanisław Dyk. Zajęcia i warsztaty na temat charakterystyki psychospołecznej odbiorców ewangelizacji będzie prowadził dr hab. Jacek Kurzępa. Warsztaty dotyczące wykorzystania nowych mediów oraz  multimediów w nowej ewangelizacji prowadzić będą specjaliści w tej dziedzinie:  Dariusz Trętowicz oraz Mateusz Sieniewicz. Uczestnikom zostanie także przedstawiona struktura i metody działania Szkół Nowej Ewangelizacji w Polsce, której dokona o. Krzysztof Czerwionka CR.  Czwartego dnia szkoły uczestnicy wezmą  udział w Forum Nowej Ewangelizacji, które odbywać się będzie w Krakowie – Mogile, w opactwie Cystersów.

Obok zakresu formacji intelektualnej i warsztatowej w czasie trwania OSE uczestnikom zostanie zaproponowana droga formacji duchowej. Każdy dzień rozpoczyna się od porannej medytacji. Centralnym wydarzeniem dnia jest celebracja Eucharystii z głoszoną homilią. Wieczorem przewidziane są celebracje, które stanowić będą podsumowanie modlitewne tematów poruszanych w ciągu danego dnia.

Więcej informacji oraz aktualne relacje z Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów można uzyskać na stronie www.nowaewangelizacja.org/ose

o. Paweł Drobot CSsR/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl