fot. pixabay.com

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym. Państwowe egzaminy i rejestry dla maszynistów

Wprowadzenie państwowych egzaminów na maszynistę oraz utworzenie krajowego rejestru maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe – m.in. takie rozwiązania znalazły się w nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Przepisy uchwalił w piątek Sejm.

W myśl noweli jednolity egzamin państwowy będzie przeprowadzany przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Chodzi o egzamin na licencję i świadectwo maszynisty rozszerzony o część na symulatorze.

Ustawa przewiduje też utworzenie elektronicznego rejestru. Do nowelizacji były zgłaszane zastrzeżenia.

– Brakuje dwóch podstawowych rzeczy – rejestru czasu pracy maszynisty oraz autoryzacji na tabor i szlak kolejowy, czyli infrastrukturę kolejową. Niestety, dzisiaj mamy z tym bardzo wielki problem. Maszyniści są ponad miarę wykorzystywani. Bardzo często maszynista jest w zatrudnieniu wiele godzin ponad normę, pracuje na kilka etatów. Dzisiaj nie można tego w żaden sposób zweryfikować. Rejestr czasu pracy w Centralnym Rejestrze Maszynistów w jakiś sposób by tę sprawę uporządkował. Porządkowałaby to także ustawa o czasie pracy maszynisty. Niestety, od dłuższego czasu, pomimo że rozmawiamy na ten temat, nie ma widoków na to, by ustawa została uchwalona – powiedział Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

RIRM

drukuj