Fot. sxc.hu

Nowe wytyczne prokuratora krajowego w sprawie egzekwowania kar grzywny

Organy ścigania od razu zabezpieczą majątek na poczet grzywny. Kara ta dotknie także osoby, które dopuściły się tzw. lekkich wykroczeń m.in. kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu.

Do najnowszych wytycznych prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”. Jeśli śledczy nie znajdzie podstaw do zastosowania zabezpieczenia majątkowego, będzie musiał uzasadnić to w specjalnej urzędowej notatce.

Zabezpieczenie majątkowe, np. zajęcie wynagrodzenia, ma gwarantować wykonanie orzeczonej przez sąd kary grzywny. Z drugiej strony ma pomóc w przejmowaniu nielegalnego dobytku.

Chodzi o to, by przestępstwo wreszcie nie było opłacalne – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Dotychczas mimo odpowiedzialności karnej, nawet w przypadku skazania sprawcy przestępstwa, za przestępstwo przeciwko mieniu (często wielkiej wartości) skazywani zostali na jakąś karę pozbawienia wolności – opuszczali zakład karny  i mogli żyć dostatnio z tego, co udało im się zagarnąć na drodze przestępczej. Zasada powinna dotyczyć tego, że przestępstwo nie może się nikomu opłacać. Chodzi o to, ażeby wyegzekwować te korzyści, które sprawca odniósł w następstwie popełnionego przestępstwa – wyjaśnia Stanisław Piotrowicz.

Według najnowszych statystyk Prokuratury Krajowej, w ubiegłym roku wydano o ponad 9,7 tys. mniej postanowień w tej sprawie niż rok wcześniej. O ponad 50 mln zł spadła też wartość majątku zajętego podejrzanym.

RIRM

drukuj