fot. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego

Niewidomi i słabowidzący artyści z ITAN: Teatr to nasz sposób na życie

Mimo niesprzyjających warunków tworzymy nowe przedstawienia i traktujemy teatr jako sposób na życie – mówi Danuta Damek, aktorka i koordynatorka artystyczna Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Artyści z krakowskiego Teatru ITAN grają na scenie od 15 lat. Nie boją się trudnych wyzwań. Obecnie pracują nad kolejnymi przedstawieniami oraz realizują filmy.

„Nasz teatr daje możliwość czynnego udziału ONN w życiu kulturalnym. Pozwala otworzyć się na innych, przełamać bariery i usamodzielnić się. Rodzi także nowe więzi społeczne” – wyjaśnia aktorka Danuta Damek.

Mimo że krakowski teatr od wielu  lat działa bez własnej siedziby, w dorobku artystycznym ma wiele zrealizowanych spektakli teatralnych i filmowych. Aktorzy jeżdżąc po Polsce, dotychczas zagrali w ponad 3 000 przedstawień. Stworzyli również dwa filmy – fabularny pt. „Marzenie” oraz dokumentalny – pt. „Wykluczeni”.

„Fundacja ITAN produkuje i dystrybuuje repertuar grupy teatralnej. Promuje aktywność integracyjną, kulturalną, międzypokoleniową, działalność seniorów i wolontariat pod szyldem Teatru ITAN. Ponadto jest innowacyjnym przykładem ekonomii społecznej – tworzy miejsce pracy aktorom z dysfunkcją narządu wzroku. Na scenie teatralnej oraz na planach filmowych rozwija ich talenty, oraz możliwości” – podkreśla Danuta Damek.

fot. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego

Spektakle Teatru ITAN,  w których grają osoby z dysfunkcją narządu wzroku, od lat są świetnie przyjmowane przez widzów w całej Polsce i przyczyniają się do odrzucania panujących stereotypów.

„W Małopolsce niewiele osób z dysfunkcją narządu wzroku pracuje zawodowo. Rynek pracy pozostaje dla nich niedostępny. ITAN chce dać osobom niewidomym i słabowidzącym przestrzeń do artystycznej ekspresji. Jako jedni z nielicznych zatrudniamy ONN w zawodach o dużym prestiżu, kształcimy liderów środowiska oraz nieustannie integrujemy nasze społeczności” – zaznacza koordynatorka artystyczna ITAN.

Teatr działa na rzecz zrównania szans w uprawianiu zawodu aktora teatralnego. Skupia  wolontariuszy, twórców, widzów, aktorów. Angażuje i buduje trwałe więzi społeczne, zawodowe i artystyczne. Założycielem teatru jest Artur Dziurman, aktor telewizyjny i teatralny oraz reżyser.

„Jesteśmy grupą obywateli konsekwentnie, latami walczących o zmianę społeczną” – tłumaczy Danuta Damek.

fot. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego

ITAN prowadzi także warsztaty filmowe, aktorskie oraz międzypokoleniowe spotkania muzyczne, teatralne, plastyczne i choreograficzne.

Niedawno artyści rozpoczęli zdjęcia do drugiego sezonu serialu „Pasjonaci”, którego ideą jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może realizować się w aktorstwie. W produkcji wystąpią m.in. Adrianna Biedrzyńska, Katarzyna Jamróz, Andrzej Beja Zaborski, Anna Korcz, Leszek Piskorz oraz Tadeusz Huk. Każda produkcja integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów oraz młodych ludzi.

Jedną z inicjatyw artystów zrzeszonych w krakowskim teatrze są „Poranki z kulturą” – integracyjne i twórcze spotkania artystów, osób starszych, niewidomych i niedowidzących z różnych środowisk artystycznych.

Więcej o działalności Teatru ITAN można przeczytać [tutaj].

Family News Service

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl