Niepewny los kredytobiorców

Wciąż nie wiemy, jaka przyszłość czeka tych, którzy zmagają się z wysokimi ratami kredytów mieszkaniowych oraz tych, którzy chcieliby kupić swoje pierwsze mieszkanie na kredyt. Na rozpatrzenie czekają rządowe projekty dotyczące kontynuacji wakacji kredytowych oraz zwiększenia puli dopłat do kredytu 2 procent. Z Sejmu zniknął inny projekt, zgłoszony przez Trzecią Drogę.

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do końca listopada banki zawarły ponad 41 tysięcy umów. Z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego chce zwiększyć budżet programu na lata 2024-2032 o blisko pięć miliardów złotych.

– Te środki są potrzebne, aby pokrywać oprocentowanie, gdzie umowy już zostały podpisane i nieruchomości nabyte. Jest to także powiększenie środków na następne lata – zaznaczył Zbigniew Kuźmiuk.

Polacy, którzy chcą skorzystać z kredytu 2 procent na zakup mieszkania złożyli ponad 90 tysięcy wniosków. To bardzo atrakcyjna oferta, szczególnie dla młodych osób – przyznał ekonomista, dr Krystian Mieszkała.

– Dla osób, które nie mają mieszkania, taka forma wsparcia jest kluczowa. Takie osoby mogą pozyskać swoje pierwsze mieszkanie. W przeciwnym wypadku byłyby skazane na bardzo wysoki koszt kapitału, a to pewnie zniechęciłoby do kupna mieszkania – zaznaczył dr Krystian Mieszkała.

Rządowy projekt trafił do Sejmu. Jednak jego przyszłość nie jest pewna. Nowa większość sejmowa, którą tworzy m.in. Polska 2050, nie jest skora poprzeć rozwiązań zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

– Jesteśmy za rozwiązaniami, które zwiększają podaż na rynku mieszkań. Kredyt 2 procent dzisiaj na rynku zwiększa popyt, ale to nie wystarczy. Tych mieszkań brakuje, a one drożeją – wskazał Paweł Zalewski.

Rząd przedstawił też propozycję przedłużenia wakacji kredytowych na przyszły rok. Swoją propozycję pomocy kredytobiorcom przygotowali politycy Polski 2050. Oba projekty różnią się od siebie. Propozycja Polski 2050 dotrze do znacznie mniejszej grupy kredytobiorców.

– Tworząca się większość przygotowała swój projekt, który ogranicza wakacje kredytowe do zaledwie kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy te kredyty wzięli – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Ostatecznie Trzecia Droga wycofała swój projekt, który według premiera był zgodny z interesami banków. Regulacje mogą jednak wrócić, a zgłosić miałby je rząd, jeśli stworzy go sejmowa większość.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl