fot. pixabay.com

Niemieckie media: propozycja odsyłania bezrobotnych Ukraińców do kraju to szkodliwy populizm

Polityk chadeckiej partii CSU, Alexander Dobrindt, zaproponował, by niepracujących ukraińskich uchodźców odsyłać z Niemiec na „bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy”. Populistyczna inicjatywa Dobrindta jeszcze bardziej zatruwa debatę na temat migracji i azylu – komentuje portal RND.

Na łamach gazety „Bild am Sonntag” Dobrindt zażądał, aby ukraińscy uchodźcy podjęli pracę w Niemczech albo opuścili kraj i wrócili na „bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy”.

„Tyle tylko, że na Ukrainie nie ma bezpiecznych obszarów. Nikt nie może być pewien, że zbrodniarz wojenny Władimir Putin nie zdecyduje pojutrze, że celowe zabijanie cywilów we Lwowie lub Użhorodzie posłuży do osiągnięcia jego okrutnych celów wojennych” – zauważa RND.

Inicjatywa Dobrindta jest również „trucizną dla jakiejkolwiek obiektywnej debaty na temat integracji ukraińskich uchodźców na rynku pracy w Niemczech” – dodaje. Polityk CSU stwarza wrażenie, „że Ukraińcy, którzy szukali schronienia w Niemczech od 2022 roku, są leniwi i niechętni do pracy, (tymczasem) rzeczywistość jest bardziej skomplikowana”.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego 40 proc. ukraińskich uchodźców to samotni rodzice lub dzieci samotnych rodziców. Odsetek samotnych rodziców wśród ukraińskich uchodźców jest pięciokrotnie wyższy niż w populacji niemieckiej – podkreśla RND.

„Poziom świadczeń socjalnych może częściowo wyjaśnić nadal niezbyt wysoki odsetek ukraińskich uchodźców na niemieckim rynku pracy, ale nie jest to bynajmniej jedyny powód” – ocenia portal.

Jak dodaje, pewną rolę odgrywają również przeszkody biurokratyczne, takie jak uznawanie zagranicznych kwalifikacji zawodowych i dyplomów wyższych uczelni.

„Przyzwyczailiśmy się do podobnych wypowiedzi ze strony AfD, która jest równie prorosyjska, co antyuchodźcza, ale gdy pochodzą z partii chadeckich, można mieć wątpliwości co do tego, jak poważnie niektórzy w CDU i CSU podchodzą do wspierania Ukrainy i Ukraińców”.- podkreśla RND

„Polityczne wyzwania naszych czasów są ogromne” – pisze portal, zauważając, że „prawicowi ekstremiści próbują podważyć demokratyczny konsensus w naszym społeczeństwie”.

„Właśnie dlatego politycy z partii demokratycznych powinni zdystansować się od demagogii i populizmu (które) zamiast rozwiązywać problemy tylko pogarszają te istniejące” – podkreśla RND.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl