Niemcy: Postępowania przeciw żołnierzom, którzy nie chcą się szczepić na COVID-19

Wobec kilkudziesięciu żołnierzy Bundeswehry wszczęto postępowania dyscyplinarne w związku z naruszeniem obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Od końca listopada 2021 roku odmowa szczepienia jest traktowana jak odmowa wykonania rozkazu – wynika z informacji tygodnika „Spiegel”.

Według wewnętrznego oświadczenia ministerstwa obrony Niemiec obecnie toczy się od 50 do 60 spraw przeciwko żołnierzom, którzy stanowczo odmówili szczepienia – podaje tygodnik.

Po pierwszym rozkazie przełożonego odmowa jest formalnie uznawana za niepodporządkowanie się rozkazowi i stanowi wykroczenie służbowe. Jeśli żołnierz pozostaje oporny, to według wewnętrznej „rekomendacji działania dla przełożonych dyscyplinarnych” jest to „przestępstwo wojskowe, które jest przekazywane do właściwej prokuratury”. W zasadzie jest to równoznaczne ze zwolnieniem z wojska – zauważa „Spiegel”.

W ostatnich tygodniach na pierwsze strony gazet trafiło kilku wojskowych odmawiających szczepień – przypomina gazeta. Pewien starszy sierżant groził nawet brutalnymi działaniami w proteście przeciwko obowiązkowym szczepieniom. On i inni żołnierze pojawiali się również na demonstracjach koronasceptyków. Christine Lambrecht, minister obrony, skrytykowała odmawiających szczepień żołnierzy jako niekoleżeńskich i zapowiedziała zdecydowane działania przeciwko nim.

Bundeswehra ogłosiła, że średnio 94 proc. żołnierzy jest „uodpornionych na koronawirusa” – dzięki szczepieniom lub po wyzdrowieniu z infekcji.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl