Niemcy – maszyniści pociągów przystąpią do kolejnego strajku

Niemieccy maszyniści pociągów towarowych przerwą po raz kolejny pracę dziś o godz. 15. Maszyniści pociągów pasażerskich dołączą do strajku we wtorek o godz. 2 w nocy. Strajk potrwa do godz. 9, 10 maja – ogłosił w niedzielę związek zawodowy GDL.

To będzie ósmy z kolei i jak dotychczas najdłuższy strajk podczas trwającego od dziewięciu miesięcy sporu między kierownictwem niemieckich kolei Deutsche Bahn (DB) a związkowcami z GDL o nowy układ zbiorowy.

GDL podał na swojej stronie internetowej że kolejna tura negocjacji nie przyniosła wyników. Związkowcy odrzucili ofertę pracodawcy podwyżki płac od 1 lipca w dwóch etapach o łącznie 4,7 proc. i jednorazowej wypłaty 1000 euro do końca czerwca. Związek domaga się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego czasu pracy o godzinę.

Głównym powodem konfliktu jest rywalizacja pomiędzy GDL a znacznie większym związkiem zawodowym w branży kolejowej EVG. GDL chce reprezentować wobec DB nie tylko maszynistów, ale i inne grupy zawodowe, między innymi konduktorów, zatrudnione na kolei, na co nie zgadza się dyrekcja Deutsche Bahn.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl