Nieetyczny zabieg tzw. klonowania terapeutycznego w amerykańskim laboratorium

Amerykańscy badacze po raz pierwszy sklonowali ludzkie komórki macierzyste. Otwiera to nowe możliwości hodowli tkanek i narządów, jednak budzi ogromne kontrowersje etyczne.

Naukowcy przy pomocy komórki jajowej i jądra komórkowego ze skóry dorosłej osoby uzyskali zarodek człowieka i zatrzymali jego rozwój po pięciu dniach, kiedy to powstają wszystkie tkanki i narządy nowego organizmu. Można jednak wykorzystać je do hodowli wyspecjalizowanych komórek, również w warunkach laboratoryjnych.

To tzw. klonowanie terapeutyczne nie może zostać zaakceptowane z punktu widzenia chrześcijańskiej etyki personalistycznej – akcentuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

– W tym przypadku mamy do czynienia ostatecznie z klonowanie człowieka dla celów terapeutycznych. Powstaje nowe życie, które – mówiąc kolokwialnie – ma zostać rozebrane na części i zamienne dla potrzeb terapeutycznych. To bardzo poważne nadużycie językowe i kolejna manipulacja językowa – mówienie o klonowaniu terapeutycznym. To jest klonowanie niszczące zarodek ludzki po to, żeby uzyskać z niego te części zamienne. Wskazuje to na ewidentną utylizację zarodka ludzkiego i życia ludzkiego. Produkujemy nowe życie ludzkie po to, żeby wykorzystywać je dla celów transplantacyjnych terapeutycznych, przy stosowaniu utylizacji. Utylizujemy to życie ludzkie –tłumaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W tym kontekście musimy też pamiętać, że istnieją inne sposoby by uzyskać komórki, które mogą zostać rozwinięte w dowolne narządy i organy bez konieczności klonowania – dodaje ksiądz profesor.

– To jest pozyskiwanie tzw. somatycznych komórek macierzystych, albo dojrzałych komórek macierzystych, które pochodzą z krwi pępowinowej, ze szpiku kostnego bez konieczności dokonywania zabiegu klonowania. Te komórki mają charakter tzw. pluripotencjalny, a więc prawie wszystko mogący. One natomiast nie wywołują żadnych dylematów etycznych, natomiast są bardzo skuteczne. I takie terapie somatycznymi komórkami macierzystymi są stosowane w tej chwili w wielu klinikach – także w Polsce, są stosowane na całym świecie i cieszą się uznaniem – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl