Nie żyje stalinowski sędzia Stefan Michnik

W wieku 91 lat zmarł stalinowski sędzia Stefan Michnik. Jest on odpowiedzialny za śmierć wielu niewinnych ludzi, którym wydawał bezprawne wyroki w komunistycznych sądach.

Stefan Michnik po zakończeniu II wojny światowej był sędzią Wojskowego Rejonowego Sądu w Warszawie. Skazywał on na śmierć lub lata więzienia żołnierzy podziemia niepodległościowego, ale także duchownych i działaczy organizacji konspiracyjnych. Śledztwo w jego sprawie prowadzi IPN. Rok temu w marcu materiał zgromadzony przeciwko Stefanowi Michnikowi był na tyle obszerny, że można było mu postawić 93 zarzuty odpowiedzialności za komunistyczne zbrodnie, które popełnił w latach 1952-1953. Czyny, jakich się dopuścił, mają znamiona zbrodni przeciwko ludzkości i były zakazane prawem międzynarodowym.

W 2019 roku Stefan Michnik miał zostać aresztowany. Został wydany nawet Europejski Nakaz Aresztowania, jednak sąd w Szwecji, gdzie oskarżony mieszkał, orzekł, że czyny zarzucone oskarżanemu uległy przedawnieniu i do aresztowania nie doszło. Stefan Michnik przez lata działał na szkodę państwa polskiego. Podczas orzekania wyroków nie kierował się obiektywizmem, a ideologią – zaznaczali prokuratorzy IPN.

O śmierci byłego stalinowskiego sędziego poinformował jego brat – Adam Michnik, redaktor naczelny dziennika „Gazeta Wyborcza”. Stefan Michnik miał 91 lat.

TV Trwam News

drukuj