Nowe zarzuty wobec stalinowskiego sędziego Stefana Michnika

W najbliższy poniedziałek Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie ma zdecydować o ewentualnym wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec byłego sędziego stalinowskiego Stefana Michnika.

Wczoraj dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski poinformował, że pion śledczy IPN przedstawił względem Michnika nowe zarzuty. We wrześniu bieżącego roku w związku z nimi Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu byłego sędziego stalinowskiego.

Prok. Andrzej Pozorski podkreślił, że przestępstwa popełnione przez Michnika, co zawiera sporządzona argumentacja prawna, stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, które w świetle prawa międzynarodowego nie ulegają przedawnieniu.

Stefan Michnik – jak mówił – podejrzany jest o popełnienie łącznie 93 przestępstw.

– Są to zbrodnie przeciwko ludzkości i dotyczą tzw. zbrodni sądowych. One sprowadzały się do bezprawnego orzekania kary śmierci, wieloletniego więzienia, jak również bezprawnych postanowień sądowych w przedmiocie tymczasowego aresztowania. W tej sprawie, biorąc pod uwagę na zakres znanych zarzutów, bo przypomnę, że są to aż 93 przestępstwa, zebrano obszerny materiał dowodowy. W toku tego postępowania prokurator stwierdził w sposób jednoznaczny, że Stefan Michnik orzekając w tych sprawach w ogóle nie kierował się żadnymi przesłankami natury prawnej, ale przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej i politycznej. Tak naprawdę dążył w swojej istocie do fizycznej eliminacji osób, które postrzegane były przez ówczesne władze jako przeciwnicy polityczni – powiedział prokurator Andrzej Pozorski.

Stefan Michnik mieszka w Szwecji, a Europejski Nakaz Aresztowania wobec niego wydano już w ubiegłym roku. Szwedzki sąd zdecydował jednak, że były sędzia nie będzie wydany Polsce ze względu na przedawnienie zarzucanych mu czynów i szwedzkie obywatelstwo. Teraz śledczy IPN przedstawili nową argumentację prawną dotyczącą nieprzedawnienia zbrodni popełnionych przez Michnika.

 

RIRM

drukuj