Nie obowiązuje już obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach otwartych
W ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 10 zgonów i 416 nowych zakażeń koronawirusem. Ponad połowa przypadków dotyczy mieszkańców Śląska. W pozostałych województwach sytuacja jest stabilna, dlatego rząd zniósł obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach otwartych.
W województwie kujawsko-pomorskim koronawirusa pokonało już ponad 450 osób. Około 100 wciąż zmaga się z chorobą Covid-19.
– Ta liczba z dnia na dzień spada – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.
Mamy 195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (54), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), świętokrzyskiego (29), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), podlaskiego (1) i wielkopolskiego (1).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 30, 2020
Nowe przypadki zakażenia resort zdrowia odnotowuje głównie na Śląsku. I to u osób, które już wcześniej zostały objęte kwarantanną. Trudno zarazić się od przypadkowego przechodnia. Stąd decyzja o odłożeniu maseczek. Na ulicach obowiązkowy pozostaje tylko dystans społeczny – podkreślił premier RP Mateusz Morawiecki.
– On będzie wystarczający, żeby trzymać pandemię pod kontrolą – podkreślił Mateusz Morawiecki.
⚠️ Od 30 maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – pod warunkiem zachowania 2 m odstępu od innych❗
Maseczki będą jednak konieczne https://t.co/MlVibAVGOL.:
🛒 w sklepach,
⛪ kościołach,
🚌 autobusach czy tramwajach.#koronawirus pic.twitter.com/hHw27t4Q3w— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 30, 2020
Od soboty maseczki są nieobowiązkowe w przestrzeniach otwartych, ale i niektórych pomieszczeniach zamkniętych. Dotyczy to np. salonów fryzjerskich i restauracji. Oczywiście, wymagany jest dystans 2 metrów. Na co przygotowana jest restauracja przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach – mówił wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. Aleksander Wójtowicz.
– Tak jak jest mowa o odstępach między stolikami, o dezynfekcji, o osobach, które mają siedzieć obok siebie, czy są z rodziny, czy bez – wskazał ks. Aleksander Wójtowicz.
Od soboty wszyscy wierni mogą wrócić do kościołów. Nie obowiązuje już limit. Dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św. będzie dotyczyła już tylko kobiet w ciąży, osób starszych czy tych z objawami infekcji – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, ks. abp Stanisław Gądecki.
– Wszyscy inni mogą spokojnie wrócić do kościoła przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, żeby przejść od tej rzeczywistości wirtualnej, która nam dotąd towarzyszyła, do rzeczywistości realnej – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.
Od 30 maja limit osób w miejscach kultu religijnego, w sklepie, na targu i poczcie zostanie zniesiony❗️ pic.twitter.com/LzBKjGVS2x
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 27, 2020
Wraz z pełnym otwarciem kościołów wraca ruch pielgrzymkowy. Na wiernych czeka już Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach.
– Mam takie przekonanie, że cały miesiąc czerwiec będzie tutaj bardzo liczebnie obfity, bogaty. Będą przyjeżdżać dzieci pierwszokomunijne z dziękczynnymi pielgrzymkami – wskazał ks. Aleksander Wójtowicz.
W kościołach maseczki będą nadal obowiązkowe. Do tego dochodzą sklepy.
– Środki komunikacji publicznej, transport, tramwaje, autobusy, ale także kina, teatry – mówił Mateusz Morawiecki.
Od 6 czerwca kina, teatry, opery i balet mogą być otwarte❗️ pic.twitter.com/46bO4sQQzP
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 27, 2020
Kina i teatry mają być otwarte od 6 czerwca. W teatrach sezon powoli dobiega końca. Stąd decyzja o tym, czy placówki zostaną otwarte, należy do ich dyrektorów – tłumaczył wiceminister kultury Jarosław Sellin.
– Może się okazać, że wiele placówek uzna, że na te ostatnie trzy tygodnie sezonu już nie warto otwierać teatru, zwłaszcza przy obostrzeniach, że tylko do połowy można wypełniać salę – zaznaczył w Radiu Zet Jarosław Sellin.
Także od 6 czerwca Polacy będą mogli wrócić – już na dobre – do aktywności fizycznej – mówiła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
– Czwarty etap odmrażania sportu to również powrót basenów, siłowni i klubów fitness – podkreśliła Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Od 6 czerwca otwarte będą:
➡️ siłownie
➡️ sale zabaw
➡️ baseny
➡️ parki rozrywki
➡️ kluby fitness pic.twitter.com/JByUm5HdZy— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 27, 2020
Wcześniej, bo w najbliższy poniedziałek, rusza transport lotniczy. Na razie tylko wewnątrz kraju. Gotowe jest już lotnisko w Krakowie – mówił prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.
– Zaczynamy dwoma kierunkami krajowymi, Kraków-Warszawa i Kraków-Gdańsk – wskazał Radosław Włoszek.
Wszędzie tam, gdzie będzie chronić nas maseczka lekarz, specjalista epidemiolog, dr Zbigniew Hałat i tak zalecił zachowanie odległości od siebie.
– Utrzymywanie minimum 2 metrów odstępu od osób, z którymi się nie mieszka jest wymogiem podstawowym, czy to w sklepie, czy w kościele, czy w tramwaju, czy gdziekolwiek – powiedział dr Zbigniew Hałat.
Dezynfekcja, dystansowanie, maseczki – w taki sposób dalej z epidemią chce walczyć polski rząd.
https://twitter.com/PremierRP/status/1265629439376928769
TV Trwam News