By James Gathany - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1860142

Naturalne sposoby na ochronę przed uciążliwymi komarami

To nie koniec problemów z komarami. Statystycznie najwięcej komarów pojawia się w sierpniu. Pomocą mogą okazać się płazy i ptaki.

Komary, choć uciążliwe, są nieodłącznym elementem lata.

– Życie komarów zależy od pogody. Lubią późną wiosnę i lato. Lubią, jak jest ciepło i wilgotno – zauważył prof. Piotr Tryjanowski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  

Dodał, że mimo uciążliwości tego gatunku, nie można dziś mówić o pladze komarów.

– Gdybyśmy popatrzyli w długości kilku dziesięcioleci, to raczej komarów nie ma więcej. Są badania naukowe, które pokazują, że komarów jest nieco mniej – podkreślił profesor.

W zależności od klimatu owady te mogą stanowić poważne zagrożenie. W tropikach komary przenoszą wiele chorób, z których najbardziej niebezpieczną jest malaria. Z kolei w Polsce, w klimacie umiarkowanym, nie musimy się tego obawiać. Jedynym utrudnieniem są ukąszenia. Jak zauważył prof. Piotr Tryjanowski, oprócz chemicznych lub ziołowych środków przeciw komarom – można korzystać z naturalnych metod.

– Czyli współpracy z tymi zwierzętami, które w sposób naturalny redukują liczebność komarów – mówił.

Komary rozwijają się w dwóch stadiach. Pierwszym z nich jest larwa. Pozbycie się larw to najskuteczniejszy sposób na komary.

– Do naszych oczek śródpolnych, do naszych zbiorniczków wodnych zaprośmy płazy, traszki, żaby, ropuchy, które świetnie radzą sobie z larwami komarów i po prostu się odżywiają – powiedział naukowiec.  

Z kolei na dorosłe komary najlepiej sprawdzą się ptaki.

– Przede wszystkim jerzyki, to jest, można powiedzieć, super samolot na komary. Są też jaskółki, dymówka, oknówka, brzegówka – podkreślił prof. Piotr Tryjanowski.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl