fot. Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: Polski opór

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w 80 miastach na całym świecie Polska pokaże wystawę „Walka i cierpienie” – informuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”. Przedsięwzięcie jest wspólnym projektem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej.

„To pierwsza w polskiej dyplomacji akcja, kiedy jednocześnie w tylu miejscach na całym świecie wybrzmi nasz głos o dramacie Polski w czasie II wojny światowej” – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

„Musimy pokazywać, że II wojna światowa zaczęła się od Polski. Nie od ataku Niemców na Związek Sowiecki w 1941 r. czy zbombardowania Pearl Harbor przez Japończyków, tylko od napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939r.” – przypomina w artykule prof. Wojciech Polak, historyk, przewodniczący Kolegium IPN.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówi dziennikowi, że wystawa będzie się składała z 13 tablic, które opowiedzą o polskich doświadczeniach z okresu II wojny światowej w przystępny sposób.

„Będzie temu towarzyszyć kampania w mediach społecznościowych, która ma wzmocnić moc oddziaływania wystawy” – dodaje Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

PAP/RIRM

drukuj