PAP/Marian Zubrzycki

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

10 września obchodzimy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny, w związku z tym Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zorganizowało obchody pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” w Łodzi. Wydarzenie poprzedziła Msza święta w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki sprawowana w intencji polskich dzieci – ofiar reżimów totalitarnych.

 
W lipcu 2023 r. Sejm RP ustanowił 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny. Nowe święto państwowe upamiętnia najmłodsze i najbardziej bezbronne ofiary działań wojennych.

„W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy – jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich – potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek”– czytamy w ustawie z dnia 13 lipca 2023 r. dotyczącej uchwalonego przez Sejm RP Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.

Data nawiązuje do przeprowadzonych 10 września 1943 r. przez Niemców aresztowań polskich dzieci z Mosiny. Było to apogeum aresztowań mieszkańców Mosiny oskarżonych przez niemieckiego okupanta o współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym w ramach tzw. Sache Moschin („sprawy mosińskiej”).

– Aresztowanie mosińskich dzieci było konsekwencją polityki III Rzeszy wobec ludności polskiej na ziemiach okupowanych, w tym dzieci – wysiedlanych, więzionych w obozach,   germanizowanych. Warto podkreślić, że większość z nich trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej, który funkcjonował w okupowanej Łodzi od 1 grudnia 1942 roku – poinformował dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

 

muzeumdziecipolskich.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl