fot. PAP

Nagroda motywacyjna dla policjantów

Po 8 zł otrzymało kilku policjantów z Elbląga za wykonywanie dodatkowych obowiązków za kolegów, którzy przebywali na zwolnieniach lekarskich.

Co więcej na przelewie wynagrodzenia przeczytali, że to nagroda motywacyjna.

Wszystko przez ubiegłoroczną nowelę ustawy o policji. Od 1 czerwca ubiegłego roku osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia. Pozostałe 20 proc. zasila fundusz nagród i zapomóg.

Środki te są przekazywane policjantom, którzy zastępują kolegów. W ustawie nie doprecyzowano jednak zasad podziału środków.

–  W województwie wielkopolskim nie słyszałem o takich sytuacjach, żeby ktoś w taki sposób podzielił środki finansowe. Jestem przekonany, że jeżeli przełożeni rzeczywiście chcą się trzymać wytycznych, które przyszły z Komendy Głównej, to powinni, jeżeli jednego policjanta zastępuje dziesięciu, dzielić kwotę na dziesięciu. Mogą wtedy wyjść jakieś dziwne  sumy. Tak jednak został stworzony system. Teraz ministerstwo mówi, że tę sprawę bada. W mojej ocenie ministerstwo powinno się nad tym zastanowić w momencie, kiedy te przepisy tworzyło, a nie teraz – powiedział Andrzej Szary, przewodniczący zarządu województwa Wielkopolskiego NSZZ „Solidarność” Policjantów.

NZSS „Solidarność” Policjantów w tej sprawie wystąpił już do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. Związkowcy wkrótce zaskarżą ustawę o policji do Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj