fot. diecezja.pl

Na choince pod oknem papieskim w Krakowie zapalono światełka

Pod oknem papieskim, na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej, rozbłysła w sobotę choinka. Światełka rozwieszone na 15-metrowej jodle zapalili razem z dziećmi nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio i metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Choinka na placu przed słynnym oknem stanęła po raz 12. Dorodna jodła o rozbudowanej koronie i grubym, gęstym igliwiu rosła w Beskidzie Sądeckim w Nadleśnictwie Nawojowa, które jest jednym z 16 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Po osadzeniu ma wysokość ok. 15 metrów.

Sygnał do rozświetlenia udekorowanego bożonarodzeniowego drzewa dał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa, który wykonał „Fanfarę honorową”. W spotkaniu pod oknem papieskim uczestniczyły dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowo-wychowawczych, parafii oraz krakowskie rodziny.

„Choinka od wieków jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, do tego stopnia, że we Włoszech jest nazywana Albero di Natale – drzewo świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się, że jest dziś wśród nas nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio”– mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

„Choinka wskazuje na życie. Pana Jezus przyszedł, narodził się jako dziecko właśnie po to, żeby obdarzyć nas życiem wiecznym. Na choince rozbłyskają światełka, bo Chrystus przyszedł w nocy i swoją obecnością przyniósł wszystkim ludziom światło, a z nim ciepło i radość” – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik mówił, że takie spotkania jak to pod oknem papieskim sprawiają, iż możemy poczuć, że jesteśmy wspólnotą.

„Niech ten wymiar jednoczenia się trwa w tym czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, później w czasie świąt (…), a potem przez kolejne tygodnie i miesiące nowego 2019 r.” – życzył.

Dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały w prezencie paczki ze słodyczami.

Tradycję bożonarodzeniowych spotkań pod żłóbkiem i przystrojoną choinką na stałe wprowadził Jan Paweł II na pl. św. Piotra w Rzymie w 1982 r. Odtąd spotkania są stałym elementem świątecznego pejzażu w Watykanie. W 2007 r. podobny zwyczaj wprowadził w Krakowie osobisty sekretarz Papieża ks. kard. Stanisław Dziwisz.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj