Msze Św. w rocznice śmierci polskich żołnierzy w Afganistanie

Mija pierwsza rocznica śmierci 5 Polskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie zamachu w Afganistanie. W ich intencji oraz za dusze wszystkich żołnierzy poległych i zmarłych podczas misji wojskowych w wielu miejscach naszego kraju sprawowane będą dziś i jutro Msze Św.

Już za niespełna godzinę Eucharystia rozpocznie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

– O godz. 9:00 ks. Biskup Polowy Józef Guzdek będzie przewodniczył Mszy Św., w intencji wszystkich żołnierzy poległych i zmarłych podczas misji wojskowych poza granicami kraju. Odbędzie się także Msza Św. w Katedrze Wawelskiej. Będzie ona o godz. 16:30. Podczas niej wierni będą polecać zmarłych żołnierzy podczas X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie – powiedział ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Jak dodaje ks. płk Zbigniew Kępa – okres świąteczny to czas szczególnie bolesny dla rodzin poległych żołnierzy, które wspominają utratę swoich synów.

– Duszpasterstwo wojskowe chce być z tymi rodzinami poprzez modlitwę. Pragniemy udzielić im duchowego wsparcia. Pragniemy powiedzieć im wszystkim: jesteśmy z wami. Pamiętamy o poległych, pamiętamy o zmarłych żołnierzach. Modlimy się, aby osiągnęli niebo. Pamiętamy o słowach Chrystusa, który powiedział „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi”. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i zwracamy się także z apelem, aby udzielić duchowego wsparcia rodzinom wojskowym, które utraciły bliskich, a które mieszkają w państwa sąsiedztwie – powiedział ks. płk Zbigniew Kępa.

Msze Św. sprawowane będą również w parafiach, w których spoczywają żołnierze polegli i zmarli w grudniu ubiegłego roku.

 

Szczegółowe informacje dotyczące Mszy Św. w intencji poległych żołnierzy:

Dla upamiętnienia ś. p. mł. chor. Piotra Ciesielskiego

O godz. 07.30 Msza św. w Kościele Parafialnym pw. św. Ojca Pio w Ostródzie. Po Eucharystii o godz. 8.15 nastąpi złożenie wieńca i zapalenie zniczy przez delegację 20. Brygady Zmechanizowanej na grobie żołnierza w obecności rodziny poległego.

Dla upamiętnienia ś. p. sierż. Krystiana Banacha:

O godz. 9.00 – złożenie wieńca i zapalenie zniczy przez delegację 20. Brygady Zmechanizowanej na grobie żołnierza (Piecki k. Morąga) w obecności rodziny poległego.

23.12.2012 r., o godz. 14.00 – uroczysta Msza Św. w Kaplicy Parafialnej w miejscowości Lipowo.

Dla upamiętnienia ś. p.. sierż. Marcina Szczurowskiego:

O godz. 8.15 – złożenie wieńca i zapalenie zniczy przez delegację 20. Brygady Zmechanizowanej na grobie żołnierza (Morąg) w obecności rodziny poległego.

O godz. 9.00 – uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym p.w. bł. ks. Michała Kozala – Morąg – Zatorze.

Dla upamiętnienia ś. p. sierż. Łukasza Krawca:

O godz. 9.00 – uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym w miejscowości Jelna oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobie żołnierza przez delegacje Garnizonu Nisko oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w obecności rodziny poległego.

Dla upamiętnienia ś. p. sierż. Marka Tomali:

O godz. 9.00 – uroczysta Msza Święta z udziałem rodziny poległego, przedstawicieli  20. Brygady Zmechanizowanej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Lublin oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień Lublin w Kościele Parafialnym w Borowie, którą celebrować będzie proboszcz parafii razem z kapelanem wojskowym. Po Mszy Św. w obecności rodziny poległego nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczów na grobie żołnierza.

Dla upamiętnienia ś. p. sierż. Zbigniewa Biskupa:

Jutro o godz. 9.00 – uroczysta Msza Św. w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Józefa w Nowym Glinniku, po mszy spotkanie z rodziną zmarłego śp. sierż. Biskupa, około godziny 11.00 – złożenie wiązanek na grobie zmarłego. Wiązanki złożą – dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, dowódca 7. dywizjonu lotniczego, dowódcy batalionów oraz delegacje żołnierzy.

Ponadto w Garnizonie Morąg w ramach centralnych obchodów rocznicy tragicznie poległych żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej dziś na terenie jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego 33 zorganizowane zostaną:

O godz. 10.00 – uroczysta zbiórka pododdziałów brygady na placu apelowym z udziałem przedstawicieli władz, duchowieństwa oraz przedstawicieli rodzin poległych żołnierzy;

O godz. 10.10 – uroczysta Msza polowa w intencji wszystkich żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas służby poza granicami państwa;

O godz. 10.45 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej tragicznie poległych żołnierzy przed sztabem Batalionu Zmechanizowanego;

O godz. 11.00 – uroczyste spotkanie opłatkowe dla rodzin poległych żołnierzy, zaproszonych gości, żołnierzy i pracowników wojska.

RIRM

drukuj