PAP/Paweł Topolski

Modernizacja Wojska Polskiego przyspiesza

W obliczu wojny na Ukrainie rząd przyspiesza modernizację polskiej armii. Kilka dni temu Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło umowę na zakup 48 armatohaubic Krab, a dziś szef resortu obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak, złożył zapytanie ofertowe ws. zakupu amerykańskich śmigłowców Apache.

W amerykańskiej bazie lotniczej w niemieckim mieście Ramstein odbyło się spotkanie w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. W wydarzeniu wzięło udział około 40 państw. Polskę reprezentował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wicepremier rozmawiał tam z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem na temat polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i złożył zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache.

„Co przeważyło o naszej decyzji? To, że te śmigłowce współpracują z Abramsami. Razem stanowią tamę nie do przerwania. Zależy nam na tym, żeby zbudować tak silne Wojsko Polskie, że agresor nie pokusi się o to, żeby napaść na nasz kraj” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

W lipcu do Polski dotarły pierwsze czołgi szkoleniowe Abrams, z kolei w październiku odbędą się testy pierwszej baterii Patriot. Wybuch wojny na Ukrainie zmusił europejskie kraje do zwiększenia sił obronnych – wskazał prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Mamy w tej chwili na rynku zbrojenia nadmiar popytu nad podażą. Przez kilkadziesiąt lat Europa wygaszała swoją zdolność produkcyjną w zakresie broni, w tej chwili Stary Kontynent chce się zbroić – zwrócił uwagę.

Było to widać na XXX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. W wydarzeniu udział wzięło ponad 600 firm zbrojeniowych z 33 państw. Dziś na targach obecny był także premier Mateusz Morawiecki.

– Tylko ten jest wspierany, ten jest broniony, kto potrafi się sam bronić. Dlatego dzisiaj przygotowujemy najlepszą, najnowocześniejszą broń dla naszej armii. Najlepsza broń to broń skuteczna, nowoczesna i – jeśli to tylko możliwe – także polska – podkreślał szef rządu.

Na dzień przed rozpoczęciem targów zbrojeniowych w Kielcach minister obrony narodowej zatwierdził umowę na dostawę do wojska czterdziestu ośmiu polskich armatohaubic Krab.

– W rękach Ukraińców stanowią skuteczną broń w obronie Ukrainy. W związku z tym zatwierdziłem kolejną umowę stanowiącą zamówienie 48 armatohaubic i 36 wozów towarzyszących. Wartość umowy to ponad 3,8 mld zł – poinformował Mariusz Błaszczak.

Polski sprzęt, który sprawdził się na Ukrainie, kupują także inne państwa. Estonia zamówiła przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun.

– Pioruny to nowoczesna broń. To broń, która została sprawdzona na polu walki, gdyż jest wykorzystywana przez siły zbrojne Ukrainy. Jest skuteczna dlatego, że zatrzymuje czy też opóźnia agresję rosyjską na Ukrainę. Jest nowoczesna, jest efektywna – zaznaczył szef MON.

W ramach umowy Estonia zakupi 300 pocisków rakietowych i sto mechanizmów startowych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl