fot. https://x.com/PMM_org

Mobilne kliniki na Zachodnim Brzegu Jordanu pod szyldem Polskiej Misji Medycznej

Polska Misja Medyczna zapowiada uruchomienie mobilnej kliniki, która będzie docierać do najbardziej potrzebujących mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Klinika będzie pomagać i dostarczać leki przede wszystkim społecznościom żyjącym na obrzeżach Jerozolimy i w prowincji Jerycho. Organizacja chce też wykształcić lokalnych liderów, którzy będą przygotowani do wsparcia mieszkańców w zakresie zdrowia psychicznego. Prowadzone będą również zajęcia psychospołeczne dla dzieci oraz edukacyjne dla kobiet.

Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej wskazał, że napięta sytuacja na Zachodnim Brzegu Jordanu ograniczyła dostęp do podstawowych usług medycznych. Dodał, że w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy punkty medyczne były atakowane tam ponad 500 razy.

Od 7 października 2023 roku zaaresztowanych zostało ponad 10 tys. Palestyńczyków, są także ofiary śmiertelne, bo zginęło co najmniej 569 osób po stronie palestyńskiej oraz 14 po stronie Izraela. Według danych ONZ pond 600 tys. Palestyńczyków na miejscu nie ma dostatecznego dostępu do służby zdrowia. Słyszymy od lekarzy, że po regularnie przeprowadzanych atakach służb izraelskich, takich jak chociażby na obóz uchodźców w Jeninie  (jest on atakowany regularnie), ludzie boją się wyjść do punktu medycznego po niezbędną pomoc. Dlaczego się boją? Bo nikt nie chce zostać trafiony przez snajpera – wyjaśnił Jakub Belina-Brzozowski.

Projekt pomocowy na Zachodnim Brzegu Jordanu współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polska Misja Medyczna nieustannie udziela też pomocy w Strefie Gazy.

RIRM

drukuj