fot. prezydent.pl

Młodzi w polityce

Prezydent Andrzej Duda rozważa powołanie rady ds. młodzieży. Taka rada miałaby doradzać głowie państwa. Dialog między młodymi a starszymi w polityce nie jest jednak niczym nowym. Już wcześniej wicepremier Piotr Gliński powołał radę ds. dialogu z młodym pokoleniem.

Młodzi chcą mieć wpływ na to, co się dzieje w kraju.

– Młodzi mają wiele energii, mają wiele pomysłów – podkreślił Szymon Szurlej, który zainicjował powstanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Później sam stanął na jego czele.

– Młodzieżowy sejmik jest taką platformą, która łączy ze sobą wszystkie młode osoby – wskazał Szymon Szurlej.

Prawdziwym wyzwaniem jest to, by głos młodych dotarł do tych, którzy w państwie do powiedzenia mają najwięcej, do rządzących.

Kiedy prezydent Andrzej Duda spotkał się z internautami, padło pytanie o powołanie młodzieżowej rady, która doradzałaby głowie państwa.

– Pomysł jest wart rozważenia i nawet myślałem o tym, żeby taką radę ds. młodzieży powołać – akcentował Andrzej Duda.

Jeśli taka rada powstanie to na pewno dopiero wtedy, gdy Polska na dobre poradzi sobie z epidemią. Politycy jednak już teraz rozmawiają z młodymi. Na co dowodem jest choćby Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.

– Do której to zostały zaproszone największe organizacje, stowarzyszenia, podmioty życia społecznego, obywatelskiego, skupiającego młodych ludzi – mówił poseł prof. Jacek Kurzępa, który sam wchodzi w skład rady. Jak tłumaczył, nawet dziś – poprzez internet i media społecznościowe – utrzymuje kontakt z młodymi.

– Po to, żeby rozmawiać o aktualnej sytuacji, o tym, co młodzi robią, czego oczekują od rządzących – akcentował prof. Jacek Kurzępa.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem stała się dziś – w związku z epidemią – pasem transmisyjnym między rządem, sztabem kryzysowym i właśnie młodymi ludźmi. Nie jest to jednak jedyny obszar, w którym młodzi mają coś do powiedzenia. Są przecież młodzieżowe rady miasta.

– Mogą opiniować projekty władz samorządowych, ale również mogą wychodzić z własnymi inicjatywami, z własnymi pomysłami – podkreślił przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Szymon Szurlej mówił o zmianie na plus i tłumaczył, że starci chcą z młodymi rozmawiać.

– Ten świat, który staramy się budować, staramy się budować dla nich, więc powinniśmy uważnie słuchać, jakie są ich oczekiwania – akcentował prezydent Andrzej Duda.

A młodzi mają oczekiwania. I pytają, także prezydenta, o to, co ma im do zaproponowania na kolejną kadencję. Właśnie takie także pytanie padło w trakcie spotkania z internautami.

TV Trwam News

drukuj