Minister zdrowia spotka się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL

Dziś ma się odbyć kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami lekarzy z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Młodzi medycy domagają się m.in. szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz wzrostu wynagrodzeń.

Nowy szef resortu zdrowia spotkał się z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL już 19 stycznia. Strony oceniły rozmowy jako merytoryczne.

Dziś lekarze liczą na konkretne propozycje – mówi w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Damian Patecki.

– Spodziewamy się przedstawienia konkretów dot. zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, bo taki jest cały czas nasz postulat i liczymy na to, że minister przedstawi konkretne propozycje we współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim i Ministerstwem Finansów, zmierzające do tego, żeby zbudować w końcu dobrze działający system opieki zdrowotnej – taki, który daje chorym ludziom prawo do korzystania z opieki zdrowotnej; taki, w którym ludzie mają operacje wtedy, kiedy potrzebują i nie muszą czekać na nie 2-3 lata – zaznacza Damian Patecki.

Młodzi lekarze protestują od 2 października. Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy. Z czasem zdecydowali o zmianie formy – zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out, dzięki której w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

Z danych resortu zdrowia wynika, że dotychczas klauzule opt-out wypowiedziało dotychczas 3800 lekarzy, w tym ponad 2 tys. rezydentów.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl