fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Minister inwestycji zapowiada dużą nowelizację Prawa budowlanego

Większa pewność dla inwestorów i mniej pracy dla administracji – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje dużą nowelizację Prawa budowlanego.

Ma być prościej i szybciej – wskazał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odnosząc się do zmian w Prawie budowlanym.

Zależy nam na tym, żeby Prawo budowlane było prostsze dla wszystkich, zarówno dla inwestorów, którzy budują, jak i dla administracji, która wydaje pozwolenia na budowę czy na użytkowanie – zaznaczył szef resortu.

Wśród najważniejszych zmian zaproponowanych przez resort jest m.in. zmniejszenie liczby dokumentów, które będą potrzebne na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę. W tej chwili dokumentacja dotycząca jednego domu jednorodzinnego to blisko 100 stron.

Już nie trzeba będzie składać tego całego kompletu dokumentacji technicznej. Ona będzie wymagana do przedstawienia, ale dopiero na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. Zakładamy, że przyspieszy to cały proces decyzyjny i będzie tańsze – zauważył Jerzy Kwieciński.

Na tym jednak nie koniec.

Chcemy wyłączyć część obiektów, szczególnie tzw. małej architektury, jak np. ławki czy huśtawka w parku. To nie będzie obiekt wymagający uzyskiwanie pozwolenia na budowę czy nawet zgłoszenia – tłumaczył minister.

Projekt zakłada także wprowadzenie przepisów normujących procedurę legalizacji samowoli budowlanych, jak również wprowadzenie jasnych reguł w zakresie uzyskiwania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, ciepłowniczej, gazowej i wodociągowo-kanalizacyjnej oraz realizacji przyłączy.

Kolejna zmiana – wprowadzenie 5-letniego terminu, po upływie którego nie będzie możliwe stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, ma natomiast zapewnić stabilność procesów budowlano-inwestycyjnych i stworzyć pewny grunt dla inwestorów. Sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń mówił o zasadzie żółtej kartki wprowadzanej do Prawa budowlanego.

– Polega na tym, że w pierwszej kolejności nie stosujemy kary, ale ostrzeżenie. Najpierw zwracamy uwagę, że budynek powinien być np. oddany do użytkowania, wyznaczamy termin, w którym inwestor ma obowiązek dopełnienia wszystkich formalności. Dopiero po jego upływie, jeśli tak się nie stanie, możemy nałożyć na inwestora karę. Ona musi być na tyle dotkliwa, aby zachęcała go do zmiany tej sytuacji – wskazał Artur Soboń.

Nowelizacja Prawa budowlanego to element pakietu „Dobre Prawo”, który zakłada zmniejszenie biurokracji i wprowadzenie jasnych, przejrzystych zasad. Pracę urzędów przyspieszyć ma także specjalny system do prawa budowlanego, który umożliwi cyfryzację procesu inwestycyjnego. Resort liczy, że zmiany zostaną uchwalone jeszcze przed wakacjami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl