PAP/Radek Pietruszka

Minister Cyfryzacji zaprezentował poradnik „RODO a Brexit”

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zaprezentował poradnik dla przedsiębiorców „RODO a Brexit”. Wskazuje on, że Brexit nie powinien negatywnie wpłynąć na przepływ danych między Polską a Wielka Brytanią.

Minister Marek Zagórski wskazywał dziś, że to już kolejny poradnik, który powstał między innymi dzięki pracy grupy ochrony danych osobowych.

Szef resortu cyfryzacji zaznaczył, że celem dokumentu jest między innymi eliminacja wszelkich nieporozumień.

– Mamy nadzieję, że uda nam się to osiągnąć w okresie przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Mamy na stole cały czas dwa scenariusze: bezumowne wyjście i wyjście związane z wynegocjowaniem odpowiedniej umowy. Chcemy uspokoić, że Wielka Brytania jest jeszcze członkiem UE. Obowiązuje tam RODO, istnieje urząd odpowiedzialny za ochronę danych osobowych. Nawet jeżeli Wielka Brytania zostanie bez umownego Brexitu krajem trzecim, to ten poziom zabezpieczeń i funkcjonowania przepisów będzie ułatwiał przejście przez ten okres – mówił min. Marek Zagórski.

W prezentacji poradnika wziął udział ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.

Konferencja Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego odbyła się w przy okazji przypadającego dziś Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych. Dzień ten został ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy.

RIRM

drukuj