fot. Tomasz Strąg

Min. Zdrowia: w powiatach o największym wzroście zakażeń wrócą niektóre obostrzenia

Resort zdrowia będzie pracował nad wdrożeniem rejestru wydarzeń, m.in. takich jak wesela – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zapowiedział też ograniczenie liczby uczestników wesel i pogrzebów do 50 osób w strefie „czerwonej” i do 100 w strefie „żółtej”.

Planowane jest też wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w powiatach z największym przyrostem zakażeń. Chodzi o dwa rodzaje restrykcji – wyższy „czerwony” i łagodniejszy „żółty”.

– Najważniejsze zmiany, które dziś trafią do konsultacji (…) dotyczyć będą m.in. obowiązku noszenia masek – wyjaśnił na wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Ograniczamy liczbę osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących w strefie czerwonej. Ograniczamy też liczbę osób, które będą mogły brać udział w uroczystościach, takich jak wesela, pogrzeby i inne uroczystości rodzinne. Liczbę tę ograniczamy w strefie czerwonej do 50 osób, a w strefie żółtej do 100. Tak jak już zapowiadaliśmy, będziemy prowadzili prace legislacyjne związane z wdrożeniem rejestru wydarzeń, m.in. takich jak wesela. Ze względu na to, że materia ta dotyka danych osobowych, wymagane są zmiany na poziomie ustawy. Takie zmiany będziemy proponowali w najszybszym możliwym terminie – dodał wiceminister.

Dla powiatów będzie obliczany wskaźnik przyrostu nowych przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców. Tam, gdzie ten wskaźnik przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji, powiat zostanie oznaczony kolorem czerwonym. Wskaźnik zaś dla powiatów w przedziale od 6 do 12 będzie oznaczony kolorem żółtym.

RIRM

drukuj