Min. Sprawiedliwości: Odwołano prezesów trzech sądów rejonowych

Po analizie jakości pracy sądów odwołani zostali prezesi Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście, Sądu Rejonowego w Elblągu i Sądu Rejonowego w Braniewie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości.

„Trwająca w Ministerstwie Sprawiedliwości analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. wykazały niską efektywność w sądach rejonowych w: Warszawie, Elblągu i Braniewie” – zaznaczono w komunikacie resortu.

Jak dodało ministerstwo, Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zajął 289. pozycję w rankingu wszystkich sądów rejonowych oraz jest 306. Sądem Rejonowym w kraju pod względem „opanowania wpływu spraw”, co – jak dodano – oznacza, że „w sądzie tym rosną zaległości”. Wskaźniki resortu „wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych w Elblągu i Braniewie” – zaznaczono w komunikacie.

W związku z tym – jak napisało Ministerstwo Sprawiedliwości – funkcję prezesa Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście od środy zacznie pełnić sędzia Maciej Andrzej Mitera. Dotąd prezesem była sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik.

W końcu stycznia „Rzeczpospolita” podawała kilkanaście nazwisk sędziów, zgłoszonych marszałkowi Sejmu jako propozycje kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród kandydatów wymienionych przez dziennik był m.in. Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowany do Ministerstwo Sprawiedliwości. Centrum Informacyjne Sejmu w końcu stycznia informowało, że w wymaganym terminie do Kancelarii Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń z kandydaturami do Krajowej Rady Sądownictwa, a zgłoszenia te są weryfikowane pod względem formalnym.

„Po zakończeniu tych czynności personalia kandydatów zostaną upublicznione” – informowało CIS.

„W Sądzie Rejonowym w Elblągu nowym prezesem od 7 lutego została sędzia Agnieszka Anna Walkowiak na miejsce sędzi Patrycji Emanueli Wojewódki. W Sądzie Rejonowym w Braniewie funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Marta Alina Wiśniewska” – poinformował resort sprawiedliwości.

Ponadto – jak dodano we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości  – od środy nowego prezesa będzie miał też Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

„Został nim sędzia Tomasz Andrzej Jabłoński, dotychczasowy wiceprezes tego sądu. Na stanowisku prezesa był dotąd wakat” – napisało Ministerstwo Sprawiedliwości.

12 sierpnia zeszłego roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów „mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy” – bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia. Oznacza to, że ten przepis przejściowy będzie obowiązywał do 12 lutego.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl