PAP/Mateusz Marek

Min. M. Błaszczak: Plan Modernizacji Technicznej opiewa na 524 mld zł

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w czwartek Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035. Zakłada on wydatki w wysokości 524 mld zł; w 2025 r. nakłady na modernizację mają wynieść 24 mld zł, zaś w 2050 – 50 mld zł.

Minister podczas uroczystości w Wesołej, na terenie 1 Brygady Pancernej, podkreślił, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Według Mariusza Błaszczaka „absolutną koniecznością jest zapewnienie wystarczającego budżetu i stworzenie skutecznych mechanizmów, które pozwolą przeprowadzić modernizację techniczną Wojska Polskiego na miarę XXI w.”.

Szef resortu przekonywał, że przez ostatnie cztery lata rząd w sprawie modernizacji wojska zrobił bardzo dużo. Wymienił tu m.in. zakup systemu PATRIOT, wyrzutni HIMARS, śmigłowców z zakładów w Mielcu u oraz Świdniku.

Mam pełną świadomość, że proces modernizacji musi być sprawniejszy, skuteczniejszy i przede wszystkim wydajny, dlatego moją kluczową decyzją było wydłużenie procesu planistycznego z 10 do 15 lat” – powiedział szef MON.

Jak przypomniał, w lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP i przygotowań do obrony państwa na lata 2021-2035, a Rada Ministrów przyjęła już szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej armii na wymienione lata.

Dziś podpisałem Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2021-2035, dziś podpisałem program rozwoju sił zbrojnych, plan inwestycji budowlanych i plan zakupu środków materiałowych. Teraz nadszedł czas na zaakceptowanie ostatniego, najważniejszego dokumentu – Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 r.” – powiedział szef MON.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że nowy plan „przewiduje wydatki na modernizację na miarę oczekiwań żołnierzy Wojska Polskiego”. Jak mówił, „to aż – uwaga – 524 mld zł, czyli ok. 133 mld dolarów, przeznaczonych na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa”.

Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizacje sił zbrojnych” – zauważył szef MON.

Minister obrony przypomniał, że rząd przewiduje sukcesywne zwiększanie wydatków na wojsko.

Już 2025 r. na modernizację wydamy ponad 24 mld zł, a w ostatnim roku obowiązywania planu, czyli w 2035, będzie to aż 50 mld zł” – poinformował Mariusz Błaszczak.

Jak dodał, kluczowym programem, realizowanym przez MON jest program Harpia, który zakłada zakup samolotów F35.

PAP

drukuj