fot. PAP/Dominik Gajda

Min. Kwieciński: Musimy wypełnić lukę w funduszach UE instrumentami finansowymi

Polsce zależy na zwiększeniu inwestycji; lukę będącą efektem mniejszych funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w kolejnych latach, będziemy musieli wypełnić instrumentami finansowymi – mówił we wtorek w Katowicach minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister wystąpił na wtorkowej konferencji „Modernizuj miasto: inwestycje w inteligentną i zrównoważoną infrastrukturę miejską”, współorganizowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i samorząd Katowic. W kontekście m.in. potrzeby możliwie zintegrowanego rozwoju miast wskazał na „olbrzymią rolę” EBI w realizacji jednego z ważnych celów rządu.

„Zależy nam, aby znacząco zwiększyć inwestycje. (…) Inwestycje publiczne w krajach naszego regionu odgrywają znaczącą rolę – są mniej więcej dwa razy większe, aniżeli w innych krajach Unii Europejskiej. Co więcej, jest w nich znaczący udział funduszy Unii Europejskiej” – przypomniał Jerzy Kwieciński.

Nawiązując do Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) utworzonego przez EBI oraz Komisję Europejską minister podkreślił, że Polska w ciągu ostatnich dwóch lat zaczęła aktywnie korzystać z tego instrumentu, realizując inwestycje na kwotę ok. 30 mld zł, z zaangażowaniem EFIS na poziomie 2,9 mld euro (środki EFIS zapewniają więc ponad 30 proc. finansowania brutto dla tych projektów).

„One naprawdę zaczynają odgrywać dla nas dużą rolę” – ocenił Jerzy Kwieciński.

Przypomniał, że inwestycje realizowane ze wsparciem funduszy europejskich w ramach Polityki Spójności to ponad 300 mld zł.

„Możemy więc powiedzieć, że już jedna dziesiąta inwestycji publicznych realizowanych w kraju, to inwestycje z zaangażowaniem instrumentów zwrotnych z poziomu europejskiego” – zaznaczył minister inwestycji i rozwoju.

PAP/RIRM

drukuj