fot. PAP/EPA

Min. K. Szymański: Praworządność jest tak samo ważna dla Polski, jak i każdego państwa UE

Zasada praworządności jest tak samo ważna dla Polski, jak i dla każdego innego państwa Unii Europejskiej – powiedział po spotkaniu z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Konrad Szymański, wiceszef MSZ.

We wtorek w Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich, na którym m.in. Frans Timmermans przedstawił swój komunikat w sprawie dalszego umacniania praworządności w Unii. Polskę reprezentował Konrad Szymański.

To jest kolejna próba Komisji Europejskiej, aby znaleźć jakiś twardszy grunt pod swoje działania wobec państw członkowskich. To była krótka dyskusja, w której zwróciłem uwagę na dwie rzeczy: po pierwsze, aby w tej dyskusji pamiętać, że wartość czy zasada praworządności jest tak samo ważna dla Polski, jak i każdego innego państwa członkowskiego – mówił Konrad Szymański.

Po drugie, jak dodał minister, za pomocą komunikatów czy prawa wtórnego nikt nie powinien myśleć o tym, aby zmieniać traktaty.

Traktat jest bazą dla wszelkich działań UE i powinien taki pozostać – podkreślił minister ds. europejskich.

Na początku kwietnia Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu debaty publicznej na temat praworządności w Unii Europejskiej. Komisarze chcą, żeby wypowiedziały się w niej środowiska sądownicze, Parlament Europejski i władze państw członkowskich. Podsumowanie ma nastąpić w czerwcu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj